Poznań: abp Gądecki poświęcił ogrzewalnię Caritas

(fot. przewodniczacy.info)

Ogrzewalnię prowadzoną przez Caritas przy ul. Krańcowej 10 w Poznaniu poświęcił dziś abp Stanisław Gądecki. Placówka może przyjąć czterdzieści osób bezdomnych, gdzie mogą się one spędzić noc, wykąpać się, otrzymać ciepły posiłek oraz skorzystać z porady pielęgniarki.

 
Od dzisiaj do czwartku, 7 stycznia, z uwagi na bardzo niskie temperatury panujące w Poznaniu, placówka będzie czynna przez całą dobę.
 
Przewodniczący KEP poświęcił dwie sale, którymi dysponuje poznańska ogrzewalnia, oraz krzyż i obraz św. Józefa. Spotkał się też z grupą bezdomnych przebywających w ogrzewalni. 
 
Metropolita poznański wspominał rozmowę, jaką odbył niedawno z abp. Konradem Krajewskim, papieskim jałmużnikiem. Przyznał, że w Watykanie również prowadzona jest podobna placówka, a większość osób, które tam trafiają, stanowią, niestety, Polacy. Głównym powodem bezdomności naszych rodaków w Rzymie jest, jak zaznaczył, uzależnienie od alkoholu i brak solidarności między Polakami. 
 
Bezdomni podzielili się swoimi doświadczeniami. Opowiedzieli też o swoich losach i codziennym życiu. 
 
− Ogrzewalnia to miejsce, gdzie w sposób namacalny świadczone jest miłosierdzie wobec osób najbardziej potrzebujących, pozbawionych domu, samotnych i opuszczonych − powiedziała KAI kierowniczka placówki Anna Michalak. Dzisiaj przed południem przed mrozem w placówce schroniło się ok. 10 osób, ale od kilku dni na noc przychodzi 40 potrzebujących. 
 
Poznańska ogrzewalnia dysponuje dwiema salami, gdzie osoby bezdomne znajdą miejsce siedzące, dostają czystą odzież, ciepłą herbatę i zupę. Mogą się umyć, ostrzyc włosy, skorzystać z porady pielęgniarki i terapeuty. Do ogrzewalni przyjmowane są osoby, które mogą mieć promil alkoholu w wydychanym powietrzu.
 
W 2013 roku projekt powstania placówki przygotowany przez Caritas zyskał największe poparcie poznaniaków podczas głosowania na tzw. budżet obywatelski. Problem stanowiła lokalizacja ogrzewalni. Ostatecznie wybrano budynek przy ul. Krańcowej 10, w którym jednocześnie mieści się Dom Charytatywny "Przystań", prowadzony przez Fundację Miłosierdzie, włączoną obecnie w struktury Caritas.
 
Ogrzewalnia czynna jest co noc od godz. 19 do 7. 
Pobyt w placówce jest bezpłatny.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook