Brunei: ostre kary za świętowanie

Radio Watykańskie
(fot. NeilsPhotography via Foter.com / CC BY)

Organizacje broniące praw człowieka ostro skrytykowały decyzję sułtana Brunei Hanssanala Bolkiaha zakazującą muzułmanom w tym azjatyckim kraju wszelkich obchodów świąt Bożego Narodzenia.

 

W ten sposób państwo to dołączyło do listy krajów islamskich, w których  święta te są zakazane. Za nieprzestrzeganie rozporządzenia grozi kara do 5 lat więzienia i 20 tys. dol. grzywny. Po raz pierwszy ograniczenie to wprowadzono tam już w ubiegłym roku po zaostrzeniu w tym państwie zasad koranicznych i prawa szariatu.


Jak podało w oficjalnym komunikacie ministerstwo wyznań Brunei, "środki te mają na celu kontrolę nadmiernie eksponowanych i otwartych uroczystości Bożego Narodzenia, które mogą wyrządzić szkody wierzącym ze społeczności muzułmańskiej".

 

Zakaz zabrania m.in. publicznego posługiwanie się symbolami chrześcijańskimi, umieszczania ozdób i świec, stawiania choinek, śpiewania kolędm a nawet wysyłania świątecznych życzeń.

 

Chrześcijanie, którzy stanowią w tym kraju ok. 9 proc. ludności, oficjalnie będą mogli obchodzić narodzenie Jezusa pod warunkiem, że zrobią to wyłącznie w zakresie prywatnym.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook