"Uchylanie się od dialogu z Kościołem katolickim byłoby błędem"

(fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)

Patriarcha moskiewski i Całej Rusi oświadczył, że dialog z Kościołem katolickim może pomóc zmniejszyć prześladowania chrześcijan na świecie.

 

- Uchylanie się teraz od dialogu z Kościołem katolickim byłoby błędem. Bronimy tych samych wartości zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym. Powinniśmy ustanowić taką współpracę w obliczu świata niechrześcijańskiego, gdyż umożliwi to nam pomnożenie naszych sił - stwierdził Cyryl.

 

Podczas spotkania z przywódcami organizacji młodzieżowych oraz członkami Izby Młodych Prawodawców przy Radzie Federacji - izbie wyższej rosyjskiego parlamentu patriarcha wskazał, że jednym z obszarów takiej współpracy powinno być "wspólne stanowisko wobec sytuacji na Bliskim Wschodzie".

 

Jego zdaniem wypędzanie wyznawców Chrystusa z tego regionu doprowadzi do rychłej radykalizacji muzułmanów.

 

- Obecność chrześcijan w państwach muzułmańskich zmusza ich przywódców do szukania równowagi i zapewnienia praw mniejszościom. Ale gdy zabraknie chrześcijan, nie będą się już o to troszczyć - uważa zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

 

Dodał, że chrześcijanie stali się mniejszością na świecie, a w wyniku poważnych konfliktów w Pakistanie, innych krajach Azji i Afryki co godzinę jeden wyznawca Chrystusa ginie z powodu swej wiary.

 

Tymczasem na Zachodzie "Kościół i religia są usuwane z życia publicznego" pod wpływem "dominujących doktryn liberalnych", stwierdził Cyryl.

 

Dlatego współpraca z "największym Kościołem chrześcijańskim", jakim jest Kościół katolicki, może pomóc chronić chrześcijan i wpłynąć na odrodzenie chrześcijaństwa "w skali globalnej".

 

Jednocześnie patriarcha zaznaczył, że współpraca taka nie może znieść teologicznych różnic między obu Kościołami. I nawet gdyby one nagle zniknęły, a teologowie podpisali porozumienie, nie zmieniłoby to niczego, bo musieliby się na nie jeszcze zgodzić wszyscy, którzy uważają się za prawosławnych chrześcijan. A to - zdaniem zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego - jest raczej mało prawdopodobne.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

zbyszekdr68 17:05:59 | 2015-12-14
czyli prawda się nie liczy - nieważne, że wypowiadają się przecież posłani "specjaliści" - coś takiego jak dzisiejsza ewangelia

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook