Bruksela: ingres nowego prymasa Belgii

(fot. Miguel Arcangel / youtube.com)

Nowym arcybiskupem Brukseli i Mechelen, a zarazem prymasem Belgów, został Jozef De Kesel. Jego ingres do katolickiej katedry św. Rumolda w Mecheln odbył się 12 grudnia.

 

Na powitanie prymasa w jego tradycyjnej siedzibie przybyła para królewska - król Filip i jego małżonka Matylda oraz czołowi przedstawiciele życia politycznego i społecznego Belgii.


W inauguracyjnym kazaniu abp De Kesel w stolicy, która jest także siedzibą Unii Europejskiej i mieście o proporcjonalnie największej w Europie liczbie migrantów zaapelował do chrześcijan, aby sprzeciwili się podziałom społecznym. - Osoba ochrzczona nie może dystansować się od innych. Zostaliśmy ochrzczeni do odpowiedzialności i solidarności, którą podzielamy ze wszystkimi ludźmi, bez względu na religię czy przekonania - stwierdził nowy prymas Belgów.

 

Natomiast w niedzielę nowego prymasa powitano podczas Mszy św. w konkatedrze św. Michala i św. Guduli w Brukseli. W liturgii abp De Kesel otworzył Drzwi Święte inaugurując tym samym Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w archidiecezji Brukseli i Mechelen.

 

Jozef De Kesel urodził się 17 czerwca 1947 roku w Gandawie jako piąte spośród dziewięciorga dzieci. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 roku. W późniejszym czasie był wykładowcą teologii fundamentalnej i antropologii filozoficznej w Gandawie oraz w Lowanium. W 2002 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Brukseli-Mechelen, a sakry biskupiej udzielił mu ówczesny arcybiskup, kard. Godfried Danneels. Jako hasło biskupie Jozef De Kesel wybrał słowa św. Augustyna: "Z wami jestem chrześcijaninem", co - jak twierdzi - ma symbolizować bliskość z wiernymi. Od czerwca 2010 roku był biskupem Brugii.

 

Abp De Kesel ma opinię mediatora. Już w 2010 roku był typowany na najwyższy urząd w Kościele Belgii. Teraz wielu belgijskich katolików "pokłada nadzieje w jego intelekcie i rozsądku".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?