KEP: Synod był doświadczeniem jedności Kościoła

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Kończący się synod biskupów był doświadczeniem jedności Kościoła, który przypomniał światu niezastąpioną wartość rodziny. Teraz zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przesłanie tego synodu wprowadzić w życie - głosi komunikat polskich biskupów obecnych na synodzie.


Na synodzie poświęconym rodzinie i małżeństwu Episkopat Polski reprezentowali: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser oraz biskup rzeszowski bp Jan Wątroba.


W komunikacie przekazanym w niedzielę PAP jego autorzy podkreślają, że ojcowie synodalni zastanawiali się, w jaki sposób skutecznie chronić prawa małżeństwa i rodziny w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.


"Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi za jego troskę o to, by Ewangelia Miłosierdzia Bożego dotarła do każdej rodziny. Dziękujemy, że przypomina nam, iż wciąż aktualne jest nauczanie św. Jana Pawła II, którego sam nazwał Papieżem rodziny" - napisali polscy biskupi obecni na synodzie.


"Umocnieniem podczas synodalnej dyskusji była dla nas świadomość, że w Polsce jest wiele rodzin, które z Bożą pomocą, w dobrej i złej doli, każdego dnia troszczą się o wierność swojemu powołaniu. Teraz zaś zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób przesłanie tego synodu wprowadzić w życie" - czytamy w komunikacie.

 

Zdaniem polskich biskupów, idąc za św. Janem Pawłem II, synod przypomniał dostępne wszystkim wierzącym sposoby aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła.

 

"Dlatego też zapraszamy wszystkich do regularnego uczestnictwa we mszy świętej, do zgłębiania Słowa Bożego. Zachęcamy rodziny do wspólnej modlitwy i wychowania dzieci w wierze oraz zaangażowania w życie parafii i wspierania dzieła miłosierdzia" - napisano w komunikacie.

 

Jak dodano, to zaproszenie skierowane jest też do osób rozwiedzionych, żyjących w ponownych związkach cywilnych, które - choć nie przystępują do Komunii Świętej - nie są wykluczone z Kościoła. - Warto, aby szczerze rozmawiały one z kapłanem, który pomoże im spojrzeć na ich sytuację oczyma Chrystusa Pana, w świetle niezmiennej nauki Kościoła katolickiego" - podkreślają polscy ojcowie synodalni.

 

Synod zakończył się bez przełomu w kwestii dostępu rozwodników w nowych związkach do komunii, ale wyrażono większe zrozumienie dla ich sytuacji. Kontrowersyjny punkt dokumentu synodu na temat rozwodników, tak jak i 93 inne punkty, został przyjęty głosami dwóch trzecich biskupów, choć stało się to przewagą tylko jednego głosu. W punkcie tym, określanym ogólnie jako kwestia dostępu do komunii, mowa jest o powierzeniu duszpasterzom obowiązku "rozeznania", czyli analizy i oceny sytuacji w poszczególnych przypadkach osób rozwiedzionych, będących w nowych związkach.

 

Podczas synodu papież Franciszek ogłosił świętymi Zelię i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. "Niech miłość małżeńska i rodzicielska nowych Świętych stanie się wzorem i natchnieniem dla małżeństw i rodzin" - apelują polscy biskupi.

 

XIV Synod Zwyczajny Biskupów nt. "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym" obradował w dniach 4-25 października w Rzymie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 22:15:17 | 2015-10-25
Jeżeli niemieccy biskupi pozwolą na przystępowanie do komunii św. cudzołożnikom, a polscy nie pozwolą, to gdzie tu jest jedność Kościoła?

To już nie będzie Kościół, tylko jakaś protestancka wspólnota Bergogliego i niektórych biskupów.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?