Patriarcha syryjsko-katolicki: na Synodzie zabrakło rodzin

(fot. youtube.com)

"To jest synod biskupów oraz zaproszonych słuchaczy, ale to nie wystarcza" - powiedział patriarcha 22 października w rozmowie z austriacką agencją katolicką "Kathpress".

 

Rezydujący w Bejrucie syryjsko-katolicki patriarcha Antiochii, Ignacy Józef III Younan skrytykował zbyt mały udział rodzin w pracach kończącego się w Watykanie synodu biskupów poświęconego małżeństwu i rodzinie.

 

Zdaniem hierarchy, po ubiegłorocznym synodzie biskupi i duchowieństwo "którzy w 99 procentach są zobowiązani do celibatu, tym razem mogli posunąć się dalej w pomocy świeckim". "Reprezentatywna grupa, złożona z biskupów różnych kontynentów, małżeństw, ludzi młodych i w podeszłym wieku oraz ekspertów duszpasterstwa i prawa kanonicznego mogłaby wraz z papieżem wykonać większą i lepszą pracę, niż synod biskupów w obecnym kształcie" - uważa patriarcha Ignacy Józef III Younan.

Przypomniał, że 270 uprawnionych do głosu członków synodu biskupów - to wyłącznie duchowni, ponad 250 z nich - to biskupi. Jako tzw. słuchacze w synodzie uczestniczy 17 par małżeńskich. Nie mają oni jednak prawa głosu.

Patriarcha Younan skrytykował także trzytygodniowy czas trwania synodu biskupów. Podkreślił, że "na Bliskim Wschodzie mamy zbyt wiele pilnych problemów, aby rozpracowywać przez trzy tygodnie naszą teologię duszpasterską na temat rodziny".

Zdaniem patriarchy problem osób rozwiedzionych żyjących w drugich związkach cywilnych oraz homoseksualistów został wyolbrzymiony przez media. W wielu częściach świata, także na Bliskim Wschodzie, nie odgrywa to większej roli. "Ponadto w tej sprawie powiedziano już wszystko i nie trzeba tego powtarzać" - uważa patriarcha Ignacy Józef III Younan.

 

Zwrócił uwagę, że w regionie świata, w którym żyje, o wiele większym problemem jest rozerwanie rodziny na skutek konfliktów i migracji, ale to nie znalazło wystarczającego miejsca na forum obrad synodu biskupów poświęconego przecież małżeństwu i rodzinie we wszystkich aspektach.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?