Komunia dla rozwodników zdominowała obrady

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Kwestia komunii dla rozwodników żyjących w ponownych związkach zdominowała synodalną debatę wokół ostatniego rozdziału Instrumentum laboris. Poświęcony on jest kwestiom duszpasterskim.

 

Głos w burzliwej dyskusji w tej sprawie, kończącej się dziś wieczorem, zabrało 96 ojców synodalnych. Ich stanowiska były bardzo rozbieżne. Zdecydowanie występowano w obronie doktryny katolickiej, jeśli chodzi o małżeństwo i rodzinę. Z drugiej zaś strony podkreślano, że Kościół nie może nikogo na stałe wykluczyć z sakramentów. W czasie konferencji prasowej prezentującej prace synodalne zaznaczono, że szuka się równowagi między miłosierdziem a doktryną.

Wskazano zarazem na konieczność wypracowania nowego języka przekazu prawdy o małżeństwie i rodzinie, tak by był on zrozumiały dla ludzi młodych. Wiele też mówiono o konieczności nie tylko dobrego przygotowania do małżeństwa, ale i dalszego duszpasterskiego towarzyszenia małżonkom na tej drodze. Gdy chodzi o rozwodników żyjących w ponownych związkach, z mocą powrócił temat zaproponowanej przez kard. Kaspera "drogi pokutnej". Wielu ojców synodalnych wskazywało, że w Kościele trzeba nie tylko doktryny, ale i medycyny leczącej rany. Postulowano również, aby konkretne decyzje pozostawić w gestii lokalnych episkopatów.

Z synodalnej auli popłynęło także wyraźne ostrzeżenie przed dokonującą się nową kolonizacją ideologiczną, która próbuje rozbić rodzinę. W tym kontekście przypomniano o milionach dolarów wydawanych na produkcję i rozdawanie prezerwatyw oraz środków antykoncepcyjnych w najuboższych krajach świata przy jednoczesnym totalnym braku troski o ich rozwój.

Piątek na Synodzie Biskupów o rodzinie poświęcony będzie na wysłuchanie delegatów ekumenicznych i zaproszonych na obrady audytorów, wśród których są całe rodziny.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (29)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Mark Marek 15:53:49 | 2015-10-16
To musi się skończyć rozłamem w kościele... Kościół był zawsze w kontrze do świata ... 

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 13:38:51 | 2015-10-16
Drogę proponowaną przez Kaspera należy odrzucić razem z autorem tej herezji, bo on jest heretykiem.

Oceń 6 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pawellas 22:47:29 | 2015-10-15
Zdominowała - bo temat jest piekielnie ważny! Z drugiej strony nad czym tu deliberować - jest pozostawanie w grzechu ciężkim, to nie ma komunii? Czy to tak trudno zrozumieć?

Oceń 11 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Piotr Polmański 20:01:38 | 2015-10-15
Jest to także swoiste: sprowadzanie relacji ludzi żyjących w drugich związkach wyłącznie do sexu. Nie współżyjesz seksualnie, chociaż z kimś żyjesz pod jednym dachem, możesz przystępować do Komunii. Tak jakby małżeństwo ograniczało się tylko do współżycia płciowego.

Oceń 14 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Piotr Polmański 19:06:43 | 2015-10-15
Zaproponowana przez kard. Waltera Kaspera "Droga pokutna" to dobre rozwiązanie. Podzielam zdanie, że Kościół nie może nikogo na stałe wykluczyć z sakramentów. Mam nadzieję, że ostatecznie zwycięży Boże Miłosierdzie...:)

Oceń 12 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?