Czy promoskiewski Kościół opuści Donbas?

(fot. Elena Penkova / Foter / CC BY-NC-SA)

Ministerstwo Kultury Ukrainy, zajmujące się m.in. stosunkami państwa z wyznaniami i religiami, poprosiło kierownictwo Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego - UKP), aby przeniósł on siedziby czterech swych diecezji z okupowanego obwodu donieckiego w głąb kraju.

 

Oznajmił o tym 25 sierpnia w Kijowie dyrektor wydziału ds. religii i narodowości w Ministerstwie Andrij Jurasz.


Wyjaśnił on, że resort najpierw zwracał się do władz UKP nieformalnie, a obecnie przygotowuje "prawdziwe oświadczenie, aby Kościół ten uczynił bardzo ważny gest, pokazując, że rozumie społeczeństwo i że jest kością z kości tego społeczeństwa, a nie agentem czyichś wpływów". I w tym celu cztery eparchie (diecezje) tego Kościoła, których siedziby znajdują się na okupowanych ziemiach w Donbasie, winny zostać przeniesione na obszary kontrolowane przez państwo [ukraińskie] - podkreślił A. Jurasz.

 

Jednocześnie zapewnił, że zdaje sobie sprawę, że duchowieństwo powinno być ze swą owczarnią, ale Kościół jako całość winien pokazać swe priorytety. Zaznaczył przy tym, że w kierownictwie UKP jest wprawdzie "sporo rozsądnych ludzi i w ich szeregach są też patrioci, ale są też księża, stojący po stronie okupantów".

 

- Sądzę, że społeczeństwo wtedy pozbędzie się tych wszystkich wątpliwości, gdy najwyższe władze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego ukarzą i zastosują sankcje kanoniczne wobec tych duchownych, którzy otwarcie działają na rzecz agresora - stwierdził dyrektor wydziału. Wyraził przy tym przekonanie, że "nadszedł czas pokazać społeczeństwu, po czyjej stronie jest naprawdę UKP".

 

Podlegający Patriarchatowi Moskiewskiemu (choć jednocześnie cieszący się szeroką autonomią w jego łonie) Ukraiński Kościół Prawosławny - najliczniejsza w tym kraju wspólnota wyznaniowa - ma na ziemiach okupowanych przez separatystów rosyjskich cztery eparchie: doniecką, ługańską, gorłowską i roweńkowską.

 

Warto przypomnieć, że 12 sierpnia pogranicznicy ukraińscy zatrzymali w obwodzie donieckim duchownego UKP, podejrzanego o współpracę z prorosyjskimi bojownikami na tym terenie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?