Apel Kościołów Europy ws. uchodźców

(fot. PAP/EPA/HELMUT FOHRINGER)

Unia Europejska musi zdecydować się na szybszą drogę wspólnej polityki europejskiej w kwestii uchodźców.

 

- Jeśli na specjalnych szczytach ekonomicznych jesteśmy w stanie rozwiązywać z dnia na dzień kryzysy finansowe, to musi to też być możliwe, gdy chodzi o los tak wielu ludzi. Pytania o wspólne rozwiązania dla problematyki uchodźców, to także pytania o wartości i przyszłość Europy - czytamy w opublikowanym dziś w Brukseli oświadczeniu Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W tym samym duchu wypowiedziała się również dzisiaj Konferencja Kościołów Europejskich (KEK).


Problematyka uchodźców jest wspólnym wyzwaniem, "dlatego wymaga też wspólnych rozwiązań na płaszczyźnie europejskiej" - stwierdzają biskupi COMECE wyrażając uznanie dla ostatniej inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej solidarnego rozdziału uchodźców oraz wspólnych standardów w sprawach azylu. Uważają też, że w tej kwestii będą z pewnością potrzebne dalsze środki.

 

Nawiązując do tragicznej śmierci uchodźców na Morzu Śródziemnym i niedawno w austriackim Burgenlandzie COMECE stwierdza: "Nie wolno nam dopuścić do tego, żeby na granicy Europy ludzie tonęli w morzu lub się dusili. Nie jest rozwiązaniem budowanie w kryzysowych regionach murów czy zasieków z drutu kolczastego mających przeszkodzić uchodźcom w przedostaniu się do Europy. Obowiązkiem chrześcijańskim jest natomiast pomoc uchodźcom niezależnie od tego skąd pochodzą i jaką religię wyznają".

 

Niedawny apel papieża Franciszka jest dla Kościołów Europie zobowiązaniem do działania - podkreślili biskupi w swoim oświadczeniu.

 

- Wszystkich nas powinna wzruszać trudna sytuacja tych ludzi i dlatego jesteśmy pod wrażeniem solidarności i gotowości pomocy, jakie obserwowaliśmy wśród wielu Europejczyków przy przyjmowaniu uchodźców. Dziękujemy wszystkim, którzy się angażują w to, aby uchodźcy byli przyjmowani w duchu ludzkiego współczucia i chrześcijańskiej miłości bliźniego i to obojętnie, czy później dojdzie do uznania powodów azylu, czy też nie.

 

Jednocześnie biskupi COMECE potępili przypadki ataków na ośrodki uchodźców oraz wrogości wobec nich.

 

- Temu musimy zdecydowanie zapobiegać - głosi oświadczenie.

 

Dziś także apele o większą gotowość przyjęcia uchodźców, o pomoc i ochronę dla nich ogłosiły Konferencja Kościołów Europejskich KEK, Światowa Rada Kościołów (ŚRK) oraz komisja ds. migrantów Konferencji Kościołów Europejskich (CCME). - Opowiadamy się za ujednoliconym, wspólnym systemem procedur azylowych w Europie, a także za bardziej ludzkimi warunkami przyjmowania uchodźców oraz za wspólnym europejskim programem osiedlania w taki sposób, aby w centrum działa byli ludzie i ich godność - napisali przedstawiciele Kościołów.

 

W swoim dokumencie podkreślają też, że rządy krajów europejskich powinny zatroszczyć się w sposób szczególny o grupy najbardziej zagrożone, a mianowicie o dzieci i młodzież. Także Kościoły powinny otworzyć się na przybyszów, którzy potrzebują pomocy przy pełnym poszanowaniu praw człowieka.

 

- W kontekście kryzysu uchodźców należy też umocnić współpracę ekumeniczną. Przez starania o ochronę migrantów może powstać wspólne świadectwo miłosierdzia, sprawiedliwości i pokoju - przypomniały Konferencja Kościołów Europy i Światowa Rada Kościołów.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook