Patriarcha Cyryl: Ukraińcy i Rosjanie to bracia

(fot. Kostisl / pl.wikipedia.org / patriarchia.ry / CC BY 3.0)

Za "niedopuszczalne" uznał patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl podważanie braterstwa narodów rosyjskiego i ukraińskiego, żyjących na obszarach jednej historycznej Rusi. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) mówił o tym w Moskwie w czasie procesji sprzed soboru Zaśnięcia Matki Bożej na Kremlu do klasztoru Wysoko-Piotrowskiego 6 września, z okazji Dnia Miasta.

 

Patriarcha stwierdził, iż tego rodzaju działania [osłabianie więzów łączących, według niego, oba narody - KAI] popychają ludzi "do walki z braćmi tej samej krwi i tej samej wiary". Zdaniem głowy RKP święty biskup Piotr, który prawie siedem wieków temu przeniósł ośrodek zarządzania RKP z Kijowa do Moskwy, "dokładał wszystkich sił, aby zachować jedność ziemi ruskiej" i nieprzypadkowo nosił tytuł "metropolity kijowskiego, moskiewskiego i całej Rusi".

 

"Portal-Credo" ze swej strony przypomniał, że wielu historyków powątpiewa w historyczną wiarygodność tej wypowiedzi ówczesnego metropolity.

 

Hierarchą, o którym wspomniał Cyryl, był Piotr II (†20/21 grudnia 1326 w Moskwie) - metropolia kijowski w latach 1305/08-1326. Pochodził z Wołynia i już mając 7 lat rozpoczął w szkole cerkiewnej naukę czytania i pisania, a w wieku 12 lat został mnichem, po czym zajął się pisaniem ikon.

 

Założył monaster Przemienienia Pańskiego w Werchracie nad rzeką Ratą. Po śmierci metropolity kijowskiego Maksyma w 1305 patriarcha konstantynopolski Atanazy wyświęcił w 1325 Piotra na metropolitę całej Rusi. Podobnie jak jego poprzednik, Piotr przebywał głównie we Włodzimierzu nad Klaźmą.

 

W 1325 Piotr przeniósł rezydencję metropolitów kijowskich do Moskwy i nakazał swoim następcom, aby także tam rezydowali. Być może przedtem założył w Moskwie monaster św. św. Piotra i Pawła, znany dzisiaj jako Wysoko-Piotrowski. Także na jego prośbę książę moskiewski Jan (Iwan) Kalita († 1340) zbudował na terenie Kremla moskiewskiego sobór Zwiastowania, w którym pochowano później Piotra.

 

Uważa się go za pierwszego prawosławnego biskupa moskiewskiego, choć on sam używał tytułu metropolity całej Rusi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?