Czy Syryjczycy mają nie uciekać?

(fot. PAP/EPA/NAKE BATEV)

Syryjski arcybiskup Jacques Behnan Hindo obawia się negatywnych i nie wziętych pod uwagę konsekwencji niedzielnego apelu Papieża Franciszka w sprawie otwarcia na uchodźców europejskich parafii i klasztorów.

 

W wywiadzie dla portalu Vatican Insider abp Hindo przyznaje, że papieska decyzja była gwałtownym porywem miłosierdzia wobec tragicznej sytuacji. - Po ludzku nie można było postąpić inaczej. Jednak dla naszych chrześcijan będzie to dodatkowa zachęta do opuszczenia kraju - powiedział syryjskokatolicki ordynariusz Al-Hasaka-Nisibis.

 

Jest on biskupem w jednym z najbardziej niebezpiecznych regionów Syrii. W czerwcu dżihadyści oblegali Al-Hasaka, dotarli zaledwie kilkaset metrów od siedziby abp. Hindo. Teraz obawia się on, że zaangażowanie europejskich Kościołów w udzielanie gościny uchodźcom może przynieść niezamierzone skutki: "Moi wierni powiedzą mi teraz, że Papież otworzył dla nich parafie i klasztory, na co czekać? Pomyślą nawet, że zostaną przyjęci jako pierwsi" - mówi abp Hindo.

 

Sceptycznie odniósł się on również do nagłej gościnności europejskich przywódców. Niektórym się wydaje, że przyjmując kilka tysięcy męczenników, będą mogli odzyskać utraconą cnotę - stwierdził dosadnie syryjski hierarcha. Obawia się on wręcz, że wszystko to jest jedynie przygotowaniem do kolejnej interwencji zbrojnej, która pod pretekstem walki z Państwem Islamskim, uderzy jednak w prezydenta Assada.

 

Odnosząc się do sprawy "kryzysu imigracyjnego", pamiętajmy, że nic nie jest czarne albo białe. Trzeba być delikatnym, ale i roztropnym w tym temacie. Trzeba rozróżniać uchodźców, których życie jest zagrożone, od imigrantów ekonomicznych. Uciekanie (podyktowane naszym strachem) od faktu, że ludzie są prześladowani i mordowani z powodu religii lub miejszości narodowej, jest fałszem ze strony chrześcijanina.

 

Nikt, kto nie był w sytuacji Syryjczyków, nie ma prawa oceniać ich wyboru. Ucieczka z Syrii jest formą obrony, decyzją do której każdy z osobna ma całkowite prawo. Maryja i Józef wraz z Jezusem uciekali do Egiptu z powodu prześladowań. Tak samo ubodzy, prości ludzie...

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?