Lefebryści dziękują Franciszkowi

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Lefebryści z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X podziękowali papieżowi za "ojcowski gest", jakim jest przyznanie wszystkim katolikom prawa do korzystania z posługi sakramentu pokuty u członków Bractwa. Będzie to możliwe w czasie Jubileuszu Miłosierdzia, który potrwa w Kościele od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 r.


W liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp. Rino Fisichelli papież zarządził, że "osoby, które w Roku Świętym Miłosierdzia przystąpią do Sakramentu Pojednania u kapłanów z Bractwa św. Piusa X, otrzymają ważne i zgodne z prawem rozgrzeszenie".

 

Komunikat Bractwa dodaje, że zawsze kierowało się ono w posłudze tego sakramentu "nadzwyczajną jurysdykcją" przewidzianą przez Kodeks Prawa Kanonicznego. - Z okazji Roku Świętego papież Franciszek chce, by wszyscy wierni, którzy chcą się wyspowiadać u kapłanów z Bractwa św. Piusa X mogli to spokojnie zrobić - napisały władze Bractwa.

 

Komunikat pomija jednak inne słowa papieża, w których wyraża on nadzieję, że "w bliskiej przyszłości będzie można znaleźć rozwiązania pozwalające przywrócić pełną jedność z kapłanami i przełożonymi Bractwa". Nie ma ono bowiem kanonicznego statusu w Kościele katolickim, gdyż odrzuca niektóre postanowienia Soboru Watykańskiego II i preambułę doktrynalną przedstawioną mu do akceptacji przez Kongregację Nauki Wiary.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?