Nigeria: mija 500 dni od porwania 200 uczennic

(fot. facebook Bring Back Our Girls)

Mija 500 dni od porwania przez islamskich fundamentalistów z Boko Haram ponad 200 uczennic z nigeryjskiego miasta Chibok.

 

Wraz z upływem czasu zdaje się maleć zainteresowanie tą sprawą, dlatego konieczne jest przypominanie tego bezprecedensowego porwania. Mówił o tym Radiu Watykańskiemu arcybiskup stołecznej Abudży kard. John Onaiyekan.

 

- To jest ważny dzień dla całej Nigerii. Jest niebezpieczeństwo, że ludzie zapomną o tej sprawie, bo po porwaniu w Chibok nie było podobnych zdarzeń. Ale 500 dni od porwania, wszyscy musimy o nim pamiętać!

 

Los dziewcząt pozostaje nieznany. Pojawiają się różne historie i plotki, ale sprawdzonych wiadomości nie ma. Są obawy, że być może niektóre z nich nie żyją, a inne myślą o popełnieniu samobójstwa.

 

Niewielka grupa dziewcząt wróciła kilka miesięcy temu. Osoby, którym udało się uciec z rąk Boko Haram potwierdzały, że widziały uczennice z Chibok. Wydaje się, że są one przetrzymywane oddzielnie od innych uprowadzonych, bo porywacze wiedzą przecież jaką wartość symboliczną ma ta grupa uczennic z Chibok. Powiedziano nam, że niektóre z dziewcząt przeszły na stronę bojówkarzy i przyjęły islam, inne odmówiły. Jakie poniosły tego konsekwencje ‒ możemy sobie tylko wyobrażać - mówił metropolita Abudży.

 

Kard. John Onaiyekan, a także główny imam stołecznej Abudży Nuru Khalid, w geście solidarności z porwanymi i ich bliskimi dołączyli oficjalnie do ruchu o nazwie "Zwróćcie nam nasze dziewczętaˮ (Bring Back Our Girls ‒ BBOG). Grupa ta powstała w Nigerii po tragicznych wydarzeniach w liceum w Chibok.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?