Zakopane: Msza św. z udziałem górali z całego świata

Zakopane: Msza św. z udziałem górali z całego świata
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
KAI / ak

Górale z całego świata w barwnych strojach i z instrumentami muzycznymi uczestniczyli 23 sierpnia w specjalnej Mszy św. na rozpoczęcie 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który odbywa się w Zakopanem. W barwnym korowodzie górale przeszli też ulicami miasta.

Uroczysta Msza św. została odprawiona w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Na początku wszystkich zebranych uczestników festiwalu oraz gości przywitał ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii oraz Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

W czasie Mszy św. przedstawiciele górali z całego świata czytali w swoich językach poszczególne wezwania. W czasie przeistoczenia wybrzmiały góralskie trombity.

Pięknym momentem liturgii była procesja z darami. Do ołtarza górale z Włoch przynieśli butelkę wina, a obywatele Meksyku obraz z Matką Boską z Gwadelupy. Zaprezentowali też pieśń na jej cześć. W czasie komunii zaśpiewał włoski chór.

DEON.PL POLECA

Z kościoła uczestnicy festiwalu przeszli w korowodzie ulicami Zakopanego na Dolną Rówień Krupową, gdzie ustawiono namiot festiwalowy. Po drodze górale i turyści pozdrawiali przybyszów z całego świata. Wiele zespołów zbierało gromkie oklaski za pokaz tańca charakterystycznego dla swojego państwa. Każdy zespół prezentował się przy tzw. oczku wodnym na Krupówkach. Szczególnie ciepło witano zespół z Ukrainy. Wielka niebiesko - żółta flaga powiewała na słynnym deptaku.

Wioska festiwalowa zlokalizowana jest na Dolnej Równi Krupowej, gdzie rozstawiono namiot, w którym do 30 sierpnia odbywać się będą koncerty konkursowe i imprezy towarzyszące.

W programie festiwalu jest także modlitwa o pokój w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Zakopane po raz kolejny gości pod Tatrami kilkanaście zespołów z całego świata (w tym także zespoły z Polski), które w konkursie rywalizować będą o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi w trzech kategoriach - zespołów autentycznych, stylizowanych oraz prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej. Imprezie towarzyszą przeróżne wydarzenia, wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, konferencje.

Festiwal to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami i folklorem górali z różnych zakątków Europy i świata, porównania podobieństw i różnic w ich tańcach, muzyce, strojach czy degustacji regionalnych potraw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakopane: Msza św. z udziałem górali z całego świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.