ŚDM: Przyjedzie 15 tys. niepełnosprawnych

(fot. shutterstock.com)

Około 15 tys. niepełnosprawnych może wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016 - szacują organizatorzy wydarzenia. Z myślą o nich przygotowane zostaną noclegi, transport, a także zapewnieni zostaną tłumacze języka migowego.

 
- Spodziewamy się, że do Krakowa przyjedzie ok. 14-15 tys. niepełnosprawnych, z czego od 3,5 do 4 tys. osób na wózkach inwalidzkich, w tym kilkaset osób ze znacznym stopniem upośledzenia - mówił podczas spotkania z radnymi na Komisji Promocji i Turystyki przewodniczący Sekcji Logistycznej Komitetu Organizacyjnego ŚDM Andrzej Bac.
 
Wyjaśnił, że szacunki te są oparte o doświadczenia miast, w których odbyły się poprzednie spotkania młodych z papieżem. Punktem odniesienia dla organizatorów są Światowe Dni Młodzieży w Madrycie, na których zarejestrowało się ponad 5 tys. niepełnosprawnych.
 
Andrzej Bac dodał, że niepełnosprawni to grupa, która najszybciej zgłasza swój udział w ŚDM - system rejestracyjny ma ruszyć 26 lipca.
 
- Rejestracja nie jest obowiązkowa, ale chcielibyśmy, aby zgłosiło się jak najwięcej niepełnosprawnych, bo to ułatwi przygotowania do ich przyjęcia w Krakowie - powiedział PAP ks. Jarosław Chlebda z zespołu ds. udziału osób niepełnosprawnych w ŚDM 2016. - Większość osób niepełnosprawnych przyjedzie w zorganizowanych grupach z własnymi opiekunami, ale my także zapewnimy wolontariuszy, którzy będą im pomagać" - dodał.
 
Komitet Organizacyjny ŚDM już teraz współpracuje z Caritas Polska oraz z ośrodkami i fundacjami w Krakowie i pod Krakowem, które mogą zapewnić niepełnosprawnym właściwe warunki zakwaterowania. Część z tych osób będzie nocować także w szkołach i u rodzin, które zadeklarowały, że chętnie ich przyjmą.
 
- Ośrodki Caritasu z całej Polski, częściowo udostępnią nam własny transport do przewozu osób - powiedział Bac. Dodał, że podjęto próbę sprowadzenia z Niemiec 20-30 specjalistycznych autokarów, w których mieści się 25 wózków inwalidzkich.
 
- Zależy nam na tym, by nie przewozić tych osób wieloma małymi samochodami - wyjaśnił Bac.
 
Organizatorzy współpracują z Polskim Związkiem Głuchych, Polskim Związkiem Niewidomych, Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika", Fundacją Anny Dymnej, Fundacją L’Arche i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Chodzi o przygotowanie się na przyjęcie osób z różnym typami niepełnosprawności: ruchową, intelektualną, wzrokową, słuchową.
 
Do potrzeb niepełnosprawnych mają być dostosowane aplikacje na urządzenia mobilne przygotowywane na ŚDM, a część filmów zapowiadających to wydarzenie zostanie opatrzona tłumaczeniem na język migowy. Podejmowane są starania, aby osoby "migające" mają były także w punktach informacyjnych, które będą działały w trakcie spotkania.
 
Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca 2016. W szczytowym momencie ŚDM spodziewanych jest prawie 2,5 mln pielgrzymów, ale już w pierwszych dniach może ich być w Krakowie ok. 500-700 tys. Poza młodymi ludźmi z Polski, spodziewane jest 120 tys. pielgrzymów z Włoch, 60 tys. z Francji, 40 tys. z Hiszpanii i Portugalii, 35 tys. z Ameryki Północnej, 25 tys. z Niemiec.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook