ŚDM: 2,5 mln uczestników, 6 tys. dziennikarzy

(Logo ŚDM Kraków 2016)

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka przewidują, że uczestniczyć może w nich 2,5 mln osób; w obsługę medialną zaangażowanych może być ok. 6 tys. dziennikarzy. Główne zadania służb państwowych to zapewnienie bezpieczeństwa i logistyka.

 

Podczas przyszłorocznej wizyty w Polsce papież Franciszek najprawdopodobniej odwiedzi oprócz Krakowa także Częstochowę, Warszawę, Wadowice i Oświęcim, ale ostateczny plan wizyty nie został jeszcze zatwierdzony.

 

W piątek w siedzibie Episkopatu zorganizowano konferencję prasową na temat organizacji wizyty Franciszka i Światowych Dni Młodzieży, planowanych w Krakowie, w lipcu przyszłego roku.

 

Zapisy na ŚDM - jak poinformował ks. Marek Leśniak, odpowiedzialny za sekcję rejestracji i przyjęcia pielgrzymów - ruszą w lipcu tego roku, na rok przed przedsięwzięciem. Spodziewanych jest - jak mówił - ok. 2,5 mln osób, a być może więcej.

 

Jak ocenił minister Jacek Cichocki, przewodniczący zespołu odpowiedzialnego za przygotowania do wizyty papieskiej i ŚDM, głównym zadaniem instytucji państwowych będzie zapewnienie bezpieczeństwa.

 

Zwrócił uwagę, że kolejną istotną kwestią będzie logistyka, czyli sprawy związane z przemieszczaniem się pielgrzymów. Wskazał, że wiele inwestycji dotyczących m.in. transportu zrealizowano w związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r. Wyzwaniem inwestycyjnym - jak mówił - są obecnie działania na szczeblu lokalnym, m.in. drogi dojazdowe realizowane z poziomu samorządów.

 

Minister mówił, że zespół, którym kieruje, ma skoordynować działania różnych resortów i organów podległych poszczególnym ministerstwom. Przypomniał, że podobne zespoły były powoływane w przeszłości przy okazji papieskich wizyt w Polsce. - Zawsze te wizyty mają bowiem charakter państwowo-kościelny - dodał. Jak zaznaczył, wciąż jeszcze szczegółowy plan wizyty papieża nie jest do końca rozstrzygnięty.

 

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, poinformował, że papież Franciszek najprawdopodobniej odwiedzi oprócz Krakowa także Częstochowę, Warszawę, Wadowice i Oświęcim. On również zastrzegł jednak, że ostateczny plan wizyty papieża nie został jeszcze zatwierdzony.

 

Jak dodał, wizyta w obozie Auschwitz-Birkenau będzie miała charakter prywatny; wizyty w pozostałych miastach mają mieć charakter otwarty dla wiernych.

 

Pytany przez PAP, czy Papież odwiedzi Poznań i Gniezno, w związku z przypadającą w 2016 r. 1050 rocznicą Chrztu Polski, hierarcha odpowiedział, że Episkopat czeka na decyzję Ojca Świętego w tej kwestii. Dopytywany, czy jego zdaniem papież zgodzi się na odwiedzenie tych miejscowości, kard. Dziwisz odpowiedział, "że w Krakowie również można uczcić tę rocznicę".

 

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji Episkopatu Polski ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r. bp Artur Miziński poinformował, że przygotowania do przyjazdu papieża trwają od ponad roku i są już "w zaawansowanej formie".

 

- Wizyta obejmie nie tylko wydarzenie, jakim są Światowe Dni Młodzieży. To także spotkanie z wiernymi w Polsce. Ojciec święty jako głowa państwa będzie zaproszony także przez pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział bp Miziński.

 

Jak poinformowano podczas konferencji, z Komitetem Organizacyjnym ŚDM skontaktowali się dotychczas przedstawiciele ok. 40 krajów. Są wśród nich zarówno państwa szykujące duże grupy pielgrzymów z Europy (m.in. z Włoch, Francji Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemiec, Belgii, Czech, Słowacji i Węgier) jak i spoza Europy (m.in. z USA, Kanady i Australii).

 

Według organizatorów duże zainteresowanie przejawiają kraje, w których odbywały się poprzednie edycje ŚDM (m.in. Brazylia, Hiszpania, Filipiny) oraz kraje, które organizowały ostatnio inne duże spotkania z papieżem (Korea Południowa, Bośnia i Hercegowina). Zainteresowane są też, jak podano, kraje latynoamerykańskie, dla których w ocenie organizatorów szczególna motywacją jest postać papieża Franciszka: Argentyna (przygotowali już oficjalną hiszpańskojęzyczną wersję hymnu ŚDM), Boliwia, Kolumbia i Chile.

 

W transmitowaniu wydarzeń ŚDM wezmą udział m.in. Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Telewizja Polska i Polskie Radio. P.o. prezes PAP Lidia Sobańska powiedziała, że spodziewamy jest udział ok. 6 tys. dziennikarzy. Telewizja i radio będą oficjalnymi dystrybutoremami obrazu i dźwięku, PAP i KAI mają oprócz tradycyjnej obsługi informacyjnej zająć się także przygotowaniem m.in. centrów prasowych.

 

Kard. Dziwisz przypomniał, że pomysł zorganizowania w Polsce ŚDM zrodził się kilka miesięcy po uroczystej beatyfikacji Jana Pawła II, inicjatora tych spotkań. Miało to miejsce podczas ŚDM w Madrycie, w sierpniu 2011 r.

 

Jak ocenił, ŚDM okazały się jedną z najlepszych inicjatyw duszpasterskich pontyfikatu Jana Pawła II, kontynuowaną przez jego następców. - Pomimo lat, jakie mijają od śmierci Jana Pawła II, jest on nadal obecny w życiu i świadomości współczesnego Kościoła. Pozostał także duchownym przewodnikiem młodych ludzi, na ich drogach wiary, nadziei, miłości - mówił kard. Dziwisz.

 

- Dla młodych był autentyczny i taki pozostał, dlatego chcieli, aby 25 lat po niezapomnianych Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie, kolejne spotkanie młodych odbyło się w Polsce w Krakowie - dodał.

 

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Uroczystości z udziałem Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odbędzie się też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie kard. Dziwisz.

 

Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Polska była gospodarzem tego wydarzenia w 1991 r. - w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook