Widowisko multimedialne i koncert w rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

(fot. archer10 (Dennis) REPOSTING / Foter / CC BY-SA)

Widowisko multimedialne przy Franciszkańskiej 3 i koncert "Błogosławieni Miłosierni" z udziałem kilkudziesięciu artystów odbędą się w Krakowie dla uczczenia pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

 

Rocznica kanonizacji papieża przypada w poniedziałek 27 kwietnia. 1 maja miną cztery lata od jego beatyfikacji. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II.

 

W sobotę spacerujący krakowskimi Plantami od ul. Franciszkańskiej do Poselskiej będą mogli obejrzeć wystawę "Bądźcie dla świata obliczem miłości", a na niej zdjęcia Jana Pawła II wykonane często w nietypowych sytuacjach. Niektóre z fotografii będę prezentowane w technice 3D.

 

Wieczorem fasadę Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 ze słynnym oknem papieskim rozświetli wielkoformatowe widowisko multimedialne - mapping.

 

Twórcy projekcji przywołają słowa Jana Pawła II wypowiedziane w miejscach i chwilach szczególnie ważnych dla naszego narodu. Będą to fragmenty papieskich wystąpień m.in. z I pielgrzymki do Polski w 1979 r., ze spotkań z młodzieżą na Westerplatte w 1987 i w Poznaniu w 1997 r. oraz przesłanie, które papież skierował do młodzieży zgromadzonej nad Lednicą w 2000 r.

 

- Widowisko to adresujemy do wszystkich, ale szczególnie do młodych odbiorców, którzy nie pamiętają wizyt Jana Pawła II w Polsce - powiedziała PAP Izabella Szum z Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

 

Projekcja, która rozpocznie się po g. 22 potrwa około dziesięciu minut. W tym czasie ul. Franciszkańska będzie zamknięta dla ruchu, a oświetlenie ulicy, dla osiągnięcia właściwego efektu, wygaszone. Sobotnie widowisko multimedialne poprzedzi koncert Eleni z zespołem.

 

W niedzielny wieczór na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się koncert "Błogosławieni Miłosierni" z udziałem kilkudziesięciu artystów. Wystąpią m.in. Golec uOrkiestra, Ania Wyszkoni, Pectus, Marek Piekarczyk, Janusz Radek, Sylwia Grzeszczak, Janusz Kruciński, Andrzej Lampert, Zbigniew Wodecki i inni.

 

Bezpłatne wejściówki rozeszły się w ciągu zaledwie ośmiu minut, ale osoby, które ich nie zdobyły, będą mogły śledzić koncert na telebimach ustawionych po obu stronach sceny.

Koncert, który rozpocznie się o g. 20.30 poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Widowisko będzie przeplatane fragmentami wystąpień św. Jana Pawła II do młodych . - Ten koncert jest zapowiedzią wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w Krakowie w lipcu 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka - mówiła Szum.

 

Organizatorem widowiska multimedialnego, wystawy plenerowej i koncertu jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Koncert współorganizuje Śródmiejski Ośrodek Kultury.

 

Instytut Dialogu Międzykulturowego proponuje także wirtualne zwiedzanie miejsc w Małopolsce bliskich Janowi Pawłowi II. Można je zobaczyć na platformie tusiezaczelo.pl.

 

Rocznica kanonizacji będzie obchodzona również w Sanktuarium św. Jana Pawła II. W niedzielę o g. 17.00 odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Pieronka, a po niej rozpocznie się uroczysty koncert Chóru Kantorei Sankt Barbara i orkiestry L'Estate Armonico pod dyrekcją Wiesława Delimata.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook