Apel: pomóżmy Polakom w Donbasie

Dary żywnościowe i środki czystości dla Polaków, którzy pozostali w ogarniętym wojną Donbasie, można przekazywać w wyznaczonych punktach w Warszawie. Konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszy 13 kwietnia - poinformował we wtorek episkopat.

 

Na stronie internetowej episkopatu poinformowano, że dary potrzebującym Polakom na Ukrainie można przekazać w ramach akcji "Ratujmy Polaków Donbasu". Można je przekazywać w punktach w Warszawie - w Biurze Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP (skw. kard. Wyszyńskiego 6, Warszawa), w biurze fundacji "Wolność i Demokracja" (Al. Jerozolimskie 30) oraz w domu sióstr urszulanek (ul. Wiślana 2).

 

Prezes organizującej pomoc fundacji "Wolność i Demokracja" Michał Dworczyk podkreśla, że w większości mieszkań w Donbasie nie ma wody, a żywność dociera wyłącznie dzięki pomocy humanitarnej.

 

W opublikowanym na stronach KEP liście Dworczyk wskazał, że przed rozpoczęciem działań wojennych rejon Donbasu zamieszkiwało ok. 4 tys. osób polskiego pochodzenia, w tym 400 mających Kartę Polaka. Chęć ewakuacji zadeklarowało 200 z nich; pozostali, z różnych powodów, nie mogą opuścić zagrożonego rejonu.

 

"Sytuacja tych ludzi jest tragiczna. Mimo zawieszenia broni nie mogą wrócić do normalnego życia. W Donbasie brakuje wszystkiego (...) Każdy dzień jest walką o przetrwanie" - napisał.

 

Wśród najbardziej potrzebnych produktów Dworczyk wymienił kasze, makarony, konserwy i inne niepsujące się produkty żywnościowe, żywność dla dzieci, środki czystości i środki higieny, a także podstawowe leki.

 

Pomoc ma trafić do potrzebujących w Doniecku i Mariupolu.

 

Więcej informacji o organizowanym konwoju oraz innych możliwych formach pomocy dla Polaków w Donbasie można znaleźć na stronie fundacji "Wolność i Demokracja": www.wid.org.pl oraz na stronie www.polacydonbasu.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook