O rozwoju religii decydują duże rodziny

Radio Watykańskie
(fot. sxc.hu)

Na dłuższą metę to nie tyle działalność misyjna, co demografia decyduje o liczebnym rozwoju poszczególnych religii - wynika z badań i prognoz przygotowanych przez Pew Research Center. To między innymi z tego względu na świecie będzie stale ubywać ludzi niezwiązanych z żadną religią. Niewierzący mają po prostu mniej dzieci niż wierzący. Statystycznie to 1,7 dziecka na kobietę u ateistów i 2,6 u ludzi religijnych.

 

To również duże rodziny zapewniają stały rozwój dwóm największym religiom na świecie: chrześcijaństwu i islamowi. Muzułmanie będą rozwijać się szybciej niż chrześcijanie, bo więcej mają dzieci: 3,1 na kobietę, podczas gdy wyznawcy Chrystusa 2,7. Spośród wielkich religii tylko te dwie mają przyrost szybszy niż średnia światowa, która obecnie wynosi 2,5 dziecka na kobietę.

U hinduistów i żydów współczynniki te są mniejsze (2,4 i 2,3), gwarantują jednak naturalną zastępowalność pokoleń. Nie da się tego jednak powiedzieć o wyznawcach religii naturalnych (1,8), buddystach (1,6) i niewierzących (1,7).

 

Wspomóż Nas
Tagi: rodzina, religia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Serio 00:54:27 | 2015-04-08
Co za bzdurny koncept. To ja juz chyba wole tych buddystów i ateistów, którzy nie rozmnażają sie jak przysłowiowe króliki, ale z rozmysłem, zeby zabezpieczyć dzieciom godziwe warunki rozwoju. A poza tym kobieta to nie worek do noszenia dzieci, a facet to nie wół roboczy, harujący od świtu do nocy, zeby te dzieci utrzymać.

Oceń 6 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wniosek 21:25:21 | 2015-04-07
ważna jest nie ilość dzieci i związana z tym bieda, ale jakość młodego pokolenia. Jeśli komuś  podoba się rozmnażanie i życie w skarajnym ubóstwie, to niech jedzie do Afryki, tam ma możliwość spełnienia się w tym względzie.Piszecie, że niewierzący mają mniej dzieci - czyli im bardziej na sercu leży troska o dobro przyszłego pokolenia. O to, aby ich dzieci nie byly głodne, aby miały dach nad głową, by były wykształcone, miały pracę itd...... Ludziom religijnym jak widać na tym nie zależy,  zależy tylko na rozmnażaniu.

Oceń 6 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~janina 18:40:05 | 2015-04-07
no to już wiemy dlaczego nie wolno stosować antykoncepcji.........

Oceń 5 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dziadek 18:28:55 | 2015-04-07
Tylko czy rzeczywiście tutaj chodzi o ilość? Czy naprawdę religia musi podlegać prawom wielkich liczb? Jeżeli chrześcijanie mają być solą ziemi, to ile tej soli ma być w potrawie? 95% 50? 30? Niezbyt by to była smaczna potrawa.

Oceń 10 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?