Cywilizację europejską stworzyli chrześcijanie

(fot. Kazimierz S. Ożóg / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Cywilizację europejską stworzyli chrześcijanie, którzy "z zagłady starożytnego świata" ocalili filozofię oraz prawo i "tchnęli w antyczną spuściznę" ducha wolności, braterstwa i miłości - pisze w liście wielkanocnym rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński.

 

List rektora tradycyjnie czytany jest w kościołach w Poniedziałek Wielkanocny, tego dnia zbierane są datki na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

 

Ks. prof. Dębiński przypomina, że o Europie od dawna mówiono, iż "została zbudowana na trzech wzgórzach: Akropolu, Kapitolu i Golgocie". Ateński Akropol, główne miejsce kultu religijnego, jest symbolem greckiej filozofii. Kapitol, najważniejsze z siedmiu wzgórz Rzymu, gdzie była twierdza i najważniejsza świątynia, to symbol prawa rzymskiego. Golgota - miejsce śmierci Chrystusa, góra, na której stanął krzyż Zbawiciela - symbolizuje religię chrześcijańską.

 

"W rzeczywistości te trzy wzniesienia nie są jednak sobie równe. Golgota odgrywa rolę szczególną. Cywilizację europejską stworzyli bowiem chrześcijanie, którzy z zagłady starożytnego świata ocalili i przechowali to, co ten świat stworzył i miał najcenniejszego: grecką filozofię i rzymskie prawo, czyli rozum i sprawiedliwość" - napisał rektor KUL.

 

Chrześcijanie - jak tłumaczy ks. Dębiński - przejęli od Greków racjonalną wizję świata i człowieka, metody racjonalnego poznawania, "przeciwstawiając je barbarzyńskim zabobonom". Natomiast od Rzymian przejęli idee ładu społecznego, zasady współżycia międzyludzkiego, metody rozwiązywania sporów "przeciwstawiając je prawu silniejszego".

 

"Chrześcijanie nie tylko przenieśli ideały Greków i Rzymian przez okres wędrówki ludów, ale również przyswoili te ideały, dogłębnie je przetworzyli i udoskonalili, dając początek prawdziwemu humanizmowi. To właśnie chrześcijanie tchnęli w antyczną spuściznę ducha wolności, braterstwa i miłości, które stały się znakiem rozpoznawczym ich cywilizacji" - napisał ks. prof. Dębiński.

 

Dlatego jego zdaniem Europa "została zbudowana na jednej górze, na Golgocie, na której przechowano również największe skarby Akropolu i Kapitolu".

 

"Europę zbudowano na Golgocie, to znaczy na krzyżu. Dlatego krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, symbolem miłości Chrystusa do człowieka, ale również symbolem naszej cywilizacji, a także symbolem prawdziwego humanizmu. Krzyż jest najwłaściwszym godłem Europy, która przecież pierwotnie nosiła miano Christianitas" - zaznaczył.

 

W ocenie ks. Dębińskiego od pewnego czasu Europa "w znacznym stopniu odrywa się od swoich chrześcijańskich fundamentów", a "propagatorzy niewiary obiecują, że kiedy zostaną rozerwane kajdany chrześcijaństwa, nastąpi wielkie i ostateczne wyzwolenie człowieka".

 

"Po epoce wielkich, zbrodniczych totalitaryzmów, nastały czasy sceptycyzmu, czasy ludzi, którzy nie wiedzą, w co wierzyć i do czego dążyć. Ponadto obserwujemy odrodzenie różnych form fanatyzmu i fundamentalizmu, które na naszych oczach uzewnętrzniają się w terroryzmie" - napisał ks. Dębiński.

 

Rektor KUL uważa, że takie zjawiska rodzą pytania o przyczyny kryzysu europejskiej cywilizacji i konsekwencje odrywania się od chrześcijaństwa, czyli "od najgłębszego fundamentu naszej kultury".

 

"Czy zlaicyzowana Europa może skutecznie przeciwstawić się rosnącym w siłę fundamentalizmom, które w swej istocie są sprzeczne z ideałami Ewangelii? Czy ma na to dość duchowej siły?" - napisał ks. Dębiński.

 

Jego zdaniem polska i europejska kultura "może się rozwijać tylko wtedy, gdy krzyż Chrystusa głęboko zapuści na tej ziemi swoje korzenie" i - jak przypomina rektor KUL - taka właśnie idea przyświecała ks. Idziemu Radziszewskiemu, kiedy zakładał katolicki uniwersytet w Lublinie.

 

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 roku. Obecnie na dziewięciu wydziałach i ponad 40 kierunkach studiów kształci ponad 14 tys. studentów, w tym ponad 600 cudzoziemców, głównie z Europy Wschodniej. Kadra naukowa uniwersytetu liczy 1165 osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~andrzej 21:42:20 | 2015-04-06
A Święta Inkwizycja to raczej była przeszkodą.Ludzi którzy szli z postępem cywilizacyjnym często uważano za hertyków min... Da Vinci ,Kopernik itp...

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Serio 21:36:58 | 2015-04-06
Zgoda, ze chrzescijanie zbudowali wspolczesna Europę poprzez przejęcie pałeczki od Greków i Rzymian. I chwała im za to. Ale moze tez czas zeby pałeczkę przejął kto inny, ateiści, New Age i kto tam jeszcze. Zreszta w Europie Zach wyraźnie juz te pałeczkę przejęto. Takie sa prawa ewolucji.

Oceń 1 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Hammurabi 18:50:26 | 2015-04-06
Trudno polemizowac z listem , jest słuszny... ale niepełny.
Cywilizację nie tworzy sie jedynie filozofią i prawem ale pracą , przede wszystkim pracą .

 To co niepokoi w tym liście ,to ciągłe odwoływanie się do przeszłości,do zasług przodków ,ciągłe oglądanie się wstecz oracza[ patrz Ewangelia ] to jakby postawa Związku Radzieckiego który nieustannie powoływał się na swe zasługi w drugiej wojnie światowej...po to aby przysłonić swe nieudolności w działaności bieżącej .

 Kościól pielgrzymujacy ? ale...chyba do przodu nie do tyłu...

Ja bym na miejscu uczonych katolickich nie pokazywał tyle przeszłości ale pokazywał perspektywy na przyszłość . 
Bez konkretnych rozwiązań np. prawnych, ekonomicznych to nie jest możliwe , to będzie jedynie obraz człowieka trochę stetryczałego który nie widzi przed sobą przyszlości.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wuwuhl 18:29:55 | 2015-04-06
A teraz niewielkie ale krzykliwe grupy dewiantów w poszczególnych krajach chcą tę cywilizację zniszczyć poprzez wynaturzenia,zboczenia i patologię.

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook