Bratysława: kongres o rodzinie i kulturze życia

Radio Watykańskie
(fot. Jim Nix / Nomadic Pursuits / Foter / CC BY-NC-SA)

"Co możemy uczynić dla szerzenia kultury życia?". Pod tym hasłem odbywa się w Bratysławie międzynarodowa konferencja poświęcona rodzinie i życiu. Jej organizatorem jest słowacki episkopat. Spotkanie wpisuje się niewątpliwie w kontekst istotnych wydarzeń w tym kraju, w których rodzina znalazła się w centrum publicznej debaty społecznej. W lutym odbyło się, niestety niewiążące, ogólnonarodowe referendum w obronie rodziny, a na wrzesień w stołecznej Bratysławie zaplanowano Marsz dla Życia.

 

Zamiarem obecnej konferencji, jak mówi sekretarz episkopatu ks. Anton Ziolkovský, jest skorzystanie z doświadczeń innych krajów, by ubogacony tym świadectwem Kościół na Słowacji mógł skuteczniej pomagać rodzinie. Uczestnicy konferencji gorąco przyjęli kard. Lorenzo Baldisseriego, sekretarza generalnego Synodu Biskupów, który mówił o kulturze życia w kontekście debat na zgromadzeniach synodalnych.

 

Natomiast biskupi pomocniczy Juan Antonio Martínez Camino z Madrytu i Ivan Šaško z Zagrzebia mówili o doświadczeniach Kościoła w pracy na rzecz kultury życia w Hiszpanii i Chorwacji. Cenne informacje na temat praw rodziny w kontekście ustawodawstwa europejskiego przekazał zgromadzonym dyrektor generalny Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości w Strasburgu Gregor Puppinck.

 

Na zakończenie konferencji kard. Baldisseri odprawi w stołecznej katedrze św. Marcina Mszę i wraz z zaproszonymi wielodzietnymi rodzinami obchodzić będzie Dzień Świętości Życia, tutaj nazywany Dniem Życia Poczętego, który przypada w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?