"Miłosierny Samarytanin Roku 2014" przyznany

(fot. shutterstock.com)

W piątkowy wieczór w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ogłoszono laureatów plebiscytu "Miłosierny Samarytanin Roku 2014". W 11. edycji wydarzenia, organizowanego przez krakowskie Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, spośród 170 zgłoszonych kandydatów wyłoniono 18 wyróżnionych - najmłodsza laureatka miała 14 lat.


W pierwszej wyróżnionej kategorii, "Pracownik służby zdrowia", statuetką uhonorowano dr n. med. Marię Alinę Niemiec, emerytowaną kardiolog z Krynicy Zdroju, która wciąż leczy i o której zgłaszający napisali: "Oddana ludziom w ciszy". Wyróżnienia przyznano: dr. n. med. Jackowi Domańskiemu, lekarce Joannie Streb, dr. n. med. Robertowi Gałązkowskiemu, lekarzom Małgorzacie i Andrzejowi Rzepeckim oraz Agnieszce Fill, Arkadiuszowi Michalskiemu, Ewie Opalińskiej-Ciszek, Stanisławowi Strómiłło i Rózie Czempas z przychodni dla bezdomnych i biednych, prowadzonej przez Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei" z Warszawy.

W drugiej kategorii, oceniającej "Osoby nie należące do żadnej organizacji charytatywnej", głównym laureatem została Anna Paruch, założycielka krakowskiej grupy "Łanowa", realizującej posłannictwo miłosierdzia względem osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wyróżnienia otrzymali: Urszula Wysocka (wspierająca osoby starsze i niepełnosprawne), Dorota Adamecka (niepełnosprawna pomagająca innym osobom niepełnosprawnym), Emilia Starzyk (14-latka zajmująca się potrzebującymi w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Służebniczek w Krakowie), Krzysztof Błecha (wspierający misje w Afryce) oraz ks. Mieczysław Pająk (misjonarz pracujący wśród Pigmejów w Bagandu).

Ponadto przyznano Honorowy Tytuł Miłosiernego Samarytanina, który przypadł w udziale prof. dr. hab. n. med. Januszowi Skalskiemu z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

- To prawdziwi miłosierni samarytanie! Osoby, które swój czas, swoje życie, środki, nieraz bardzo skromne, poświęcają na potrzeby i pomoc drugiemu człowiekowi. Te osoby widzą potrzebujących i zatrzymują się, ale nie po to by narzekać, lecz po to by pomagać - powiedział KAI o tegorocznych laureatach o. Stanisław Wysoki, założyciel i opiekun Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza.

Wczorajszą galę poprowadziła Lidia Jazgar. Statuetki i wyróżnienia wręczali m.in. bp Tadeusz Pieronek, o. Tadeusz Popiela OCarm, przełożony Polskiej Prowincji OO. Karmelitów, Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego czy prof. Andrzej Matyja, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie. Galę uświetnił występ m.in. Anny Szałapak, Lidii Jazgar z zespołem "Galicja" i zespołu "Piwnica św. Norberta". Fragmenty dzieł św. Jana Pawła II przedstawił Tadeusz Piotr Łomnicki.

Celem akcji "Miłosierny Samarytanin", prowadzonej przez Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, jest propagowanie idei wolontariatu i nauczania Jana Pawła II, który niejednokrotnie w swym nauczania przytaczał przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Ideą konkursu jest pokazanie osób, dla których niezależnie od rasy, wyznania i przynależności społecznej, najważniejszy jest drugi człowiek. Odnotowanie ich działalności na łamach plebiscytu jest zarówno świadectwem dla innych, jak i podziękowaniem dla nich samych. Wolontariat św. Eliasza jest Organizacją Pożytku Publicznego działającą przy klasztorze OO. Karmelitów "Na piasku".
 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook