W kwietniu debata na temat ustawy o in vitro?

(fot. Kancelaria Premiera / Foter / CC BY-NC-ND)

W piątek rząd wniósł do Sejmu projekt nazywany "ustawą o leczeniu niepłodności", a w rzeczywistości dotyczący głównie legalizacji procedury in vitro. Posłowie mają się nim zająć za kilka tygodni, prawdopodobnie w kwietniu - uważa szef gabinetu premier Ewy Kopacz Marcin Kierwiński.

 

Zdaniem Kierwińskiego, debata na temat ustawy o in vitro odbędzie się najpewniej w kwietniu. Kiedy dokładnie? - Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych tygodni. Pewnie przyszłe posiedzenie Sejmu - powiedział Kierwiński we wtorek na antenie RMF FM.

 

Rząd przesłał po koniec ub. tygodnia projekt nazywany "ustawą o leczeniu niepłodności" do Sejmu. - Stosowne dokumenty pani premier podpisała w piątek, one powinny szybko trafić pod obrady Sejmu, bo to ważny problem społeczny, powinniśmy się zająć nim jak najszybciej - stwierdził Kierwiński.

 

Forsowany przez rząd projekt spotkał się z krytyką organizacji działających na rzecz rodziny oraz ze strony Episkopatu Polski.

 

W komunikacie z ostatniego zebrania plenarnego KEP biskupi zaznaczyli, że forsowana jest ustawa o zapłodnieniu pozaustrojowym w formie skrajnie liberalnej. "Prawodawca nie dostrzega wartości życia ludzkiego w okresie embrionalnym. Traktuje je przedmiotowo i instrumentalnie, tak w akcie powoływania do istnienia, jak i w akcie pozbawiania życia z motywów utylitarnych" - stwierdzono w komunikacie.

 

Biskupi zaznaczyli, że ustawodawca nie dostrzega zagrożeń dla dobra dziecka poczętego w laboratorium. Naraża je na większe ryzyko wad rozwojowych i chorób wrodzonych, odmawiając mu też w niektórych sytuacjach prawa do poznania biologicznych rodziców. Dopuszczenie do tej procedury związków konkubenckich i innych par pozostających we wspólnym pożyciu - bez żadnych zobowiązań formalnych - nie gwarantuje wzrastania w stabilnej rodzinie.

 

Jak przypomnieli biskupi, zarówno nauka Kościoła, jak i autentyczne i obiektywne dobro człowieka wykluczają jakąkolwiek metodę zapłodnienia pozaustrojowego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook