Zostać klerykiem na weekend? Dlaczego nie?!

(fot. VISION Vocation Guide / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

Do jutra potrwa trzydniowy projekt powołaniowy: "Kleryk to…zostań nim na weekend i zobacz sam", w ramach którego 29 uczniów z całej diecezji kieleckiej czynnie uczestniczy w życiu kleryckim Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Dzisiaj trwa drugi dzień projektu. Spotkania uczestników rozpoczęły się w piątek 13 marca o godz. 15. i zakończą obiadem w niedzielę, 15 marca.


Uczestnicy rozpoczęli dzisiejszy dzień od jutrzni o godz. 6.30. - modlitwą liturgii godzin.


- Niektórzy w ogóle po raz pierwszy w życiu mieli w ręce brewiarz, było to dla nich duże przeżycie, podobnie jak pierwsze w życiu nieszpory - mówi alumn Dominik Terczyński z Koła Powołaniowego "Quo Vadis", który zajmuje się grupą kandydatów.

 

Dzisiejszy dzień ma bogaty program: jest Msza św., są zajęcia liturgiczne z ceremoniarzami, ale i tzw. "manewry" - czyli typowe prace fizyczne, w tym także zajęcia na siłowni. Przewidziane jest spotkanie z rektorem ks. dr. Pawłem Tamborem, lekcja muzyki chóralnej, film powołaniowy i turniej tenisa stołowego.


Ważnym punktem dzisiejszego dnia jest wizyta w domu dziecka przy ul. Pomorskiej i w Domu Księży Emerytów.

 

- Często ze strony chłopaków padają pytania, jak klerycy pomagają dzieciom czy ludziom starszym, jak realizowane są te dzieła miłosierdzia - podkreśla alumn Dominik Terczyński.


Z kolei dla tej części 29-osobowej grupy, która mieszka daleko od Kielc, zorganizowane było zwiedzanie bazyliki katedralnej ze skarbcem i najważniejszych kościołów kieleckich.


Podczas trzydniowego pobytu uczestnicy projektu powołaniowego spotkali się także z ks. bp Janem Piotrowskim - uczestniczyli we Mszy św. z okazji drugiej rocznicy wyboru papieża Franciszka, w modlitwach w dwóch kaplicach seminarium: św. Stanisława Kostki i św. Kazimierza, w zwiedzaniu seminarium i odkrywaniu śladów błogosławionych, którzy żyli w jego murach.

 

W niedzielę chłopcy spotkają się z rektorem WSD - ks. Pawłem Tamborem, który będzie dla nich celebrował Mszę św., z ks. Mirosławem Kowalskim - pomysłodawcą całego przedsięwzięcia i ojcem duchowym - ks. Adamem Wilczyńskim.


Uczestnicy projektu powołaniowego to głównie uczniowie szkół średnich, kilku jest też z gimnazjum, w większości są ministrantami i lektorami. Aż siedmiu przyjechało z Łopuszna, czterech ze Strawczyna, trzech ze Stopnicy.

 

Jest to już siódma edycja popularnego w diecezji kieleckiej projektu powołaniowego. Życie i codzienność w kieleckim seminarium poznało już w ten sposób co najmniej 350 uczestników, niektórzy czynili to kilkakrotnie, wśród nich była grupka studentów innych kierunków, a nawet absolwentów. Za wymierny sukces minionych edycji organizatorzy uznają fakt podjęcia studiów w WSD przez ok. 10 uczestników spotkań.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Cogito 19:26:02 | 2015-03-14
Akcja spalona na starcie. Dlaczego?
To tak jak „weekend w koszarach wojskowych”, albo „tydzień z życia studenta”.
Jeśli chcesz zostać żołnierzem to nie po to, by siedzieć w koszarach. Na studia też się idzie po wykształcenie i dyplom. Życie studenckie jest wspaniałą sprawą, ale nie ma nic wspólnego z dyplomem i późniejszą pracą. Pokazać innym seminarium – fajna sprawa. Udawać kleryka przez weekend… pfff. No chyba, że ktoś chce się zachwycać „kulturą klerykalną”, którą się tam, ku udręce wielu wiernych, pielęgnuje.

Seminaria, a może bardziej diecezje, powinny promować rekolekcje rozeznania drogi życia. Rekolekcje „koedukacyjne” dla kobiet i mężczyzn. Przy udziale księży, małżeństw, „singli”. To solidne, uczciwe (ignacjańskie) rozeznanie jest podstawą dorosłego życia. Nie to „jak mi się tu podoba”, w tym wypadku w seminarium. Wielu wspaniałych księży przyznaje, że seminarium było dla nich drogą przez mękę, ale mieli przed oczami cel – służyć Jezusowi.

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook