Kraków: 40-lecie Odnowy w Duchu Świętym

(fot. stlyouth / Foter / CC BY-NC-SA)

O tym, by zachować balans między instytucjonalnością a wymiarem charyzmatycznym w Kościele - mówił uczestnikom obchodów 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji krakowskiej Charles Whitehead. Wieloletni prezydent Międzynarodowej Posługi Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej był wczoraj wieczorem gościem Konferencji Odnowy Kościoła, jaka odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.


Zdaniem prelegenta "nie można myśleć o życiu Kościoła bez uwzględniania darów charyzmatycznych w nim obecnych". W wystąpieniu pt. "Powołani do jednej nadziei" Whitehead stwierdził, że czasem wydaje mu się, iż "Duch Święty jest na swój sposób najbardziej strzeżoną tajemnicą Kościoła". - Widać to na przykład, kiedy poprosi się o wymienienie najważniejszych świąt kościelnych, ludzie mówią o Bożym Narodzeniu, Wielkanocy, a rzadko kto wymienia Zesłanie Ducha Świętego. A przecież bez Zesłania Ducha Świętego nie byłoby wspólnoty chrześcijańskiej - zauważył.

 

Whitehead zwrócił też uwagę, iż ważne jest, aby w Kościele zachować odpowiedni balans między jego instytucjonalnością, a wymiarem charyzmatycznym. - To jest tak, jak z żaglówką, która ma żagle chwytające wiatr, ale by się nie przewrócić ma kil - balast, który trzyma ją we właściwej pozycji - wyjaśniał.

 

- Pamiętajmy, że Kościół oczekuje od nas owoców dojrzałości, że będą one świadectwem mocnej wiary umacnianej Duchem Świętym - mówił i zachęcał do zaufania Duchowi Świętemu i jego darom, nawet jeśli - jak się wyraził - "czasem wywołują sprzeciw i często nie spełniają oczekiwań ludzkich".

 

W ramach świętowania 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. Odnosząc się w homilii do odczytanej Ewangelii św. Łukasza, zwrócił uwagę, że doskonałość Boga polega na byciu miłosiernym. "Tylko to nie jest doskonałość rozumiana wsobnie - przestrzegł. Nie może ona polegać na spisaniu katalogu cnót i realizacji ich bez żadnego owocu dla drugiego".

 

"Miłosierdzie jest doskonałością, która z samej definicji jest otwarta poza siebie" - podkreślił. Wskazał, że słowo ‘misericordia’ oznacza "serce dla tych, którzy są biedni". Tłumaczył, że Bóg nie potrafi istnieć inaczej jak w miłosierdziu dla tych, którzy są jego dziećmi.

 

Bp Ryś zwrócił też uwagę, iż Ewangelia najpierw wskazuje, że Bóg jest miłosierny, a dopiero później przedstawia zachowania typu "nie sądźcie, nie będziecie sądzeni" czy "dawajcie, a będzie wam dane". "Trzeba jednak pamiętać, że poprzedzenie tych rad zdaniem o miłosierdziu Boga dowodzi, że nie chodzi tu o kupowanie życzliwości czy darów Boga jakimiś swoimi dobrymi czynami" - powiedział.

 

Biskup wyjaśnił, że opisywane w Ewangelii zachowania nie polegają na logice "dasz to dostaniesz", bo dary Boga zawsze są pierwsze. - Tak naprawdę chodzi o to, że jak nie będziesz chciał dawać, to się zablokujesz na dary Boga- dodał.

 

Zdaniem bp. Rysia, "człowiek może w skuteczny sposób uniemożliwić Bogu obdarowanie siebie - wtedy, gdy jest w nim odmowa dawania, odmowa wyjścia do innych".

 

- Dary charyzmatyczne nie są dawane człowiekowi dla niego samego. Jeśli chodzi wam o to, by z Duchem Świętym osiągnąć wsobną doskonałość, to Go dzisiaj nie dostaniecie. Natomiast jeżeli siedzicie tutaj z rosnącym nastawieniem, że pozwolicie Bogu posłać się - to wyjście z tego kościoła będzie niezwykłe - zaznaczył kaznodzieja.

 

W świętowaniu 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej wzięli udział przedstawiciele m.in. Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym., Szkół Nowej Ewangelizacji, Mężczyzn św. Józefa, EnChristo, Wspólnoty "Głos na Pustyni". Głównym organizatorem spotkania był Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook