"Potrzebujemy małżeńskiego katechumenatu"

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Wśród chrześcijan zawierających małżeństwo coraz więcej jest dziś "ochrzczonych pogan", czyli ludzi, którzy wprawdzie przyjęli chrzest, ale nie poznali naprawdę wiary. Stąd potrzeba odpowiedniego duszpasterstwa przygotowującego do małżeństwa, swoistego "małżeńskiego katechumenatu" wprowadzającego w wiarę. Zwrócił na to uwagę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, mówiąc o problemach małżeństwa i rodziny.

 

Kard. Kurt Koch podjął ten temat 7 lutego w Battipaglii koło Neapolu przy okazji wręczania dorocznych nagród międzynarodowego stowarzyszenia "Tu es Petrus", którego jest honorowym przewodniczącym. Fragmenty jego wystąpienia ukazały się w watykańskim dzienniku "L’Osservatore Romano" z 26 lutego.

Szef watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu podkreślił, że planowany na jesień Synod Biskupów będzie mógł podjąć aktualne wyzwania jedynie wówczas, gdy głosić będzie Ewangelię małżeństwa i rodziny. Jest ona radosną nowiną o tym, że wierność małżeńska, wzajemna miłość i wynikające stąd przekazywanie życia nie są zagrożeniem dla ludzkiej wolności czy jej ograniczeniem, ale przeciwnie - jej najbardziej autentyczną realizacją. Natomiast zagrożeniem jest coraz bardziej dziś powszechna niezdolność ludzi do podejmowania wiążących, definitywnych decyzji - to, co papież Franciszek nazywa "kulturą prowizoryczności".

Kard. Koch wskazał, że "miłość małżeńska mężczyzny i kobiety nie może ograniczać się do nich samych, ale musi wyjść poza siebie". Dzieje się to poprzez dzieci i dla nich. "Jedynie przez dziecko małżeństwo staje się rodziną, zatem miłość między mężczyzną i kobietą jest nierozdzielna od przekazywania ludzkiego życia" - stwierdził szwajcarski purpurat.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~poldek 20:40:30 | 2015-02-26
jeśli katechumenat do Bierzmowania jest na tak żenującym poziomie - a to dotyczy okresu życiowego młodych który mocno rzutuje na ich przyszłości - a więc okresu dojżewania, to czego się spodziewać w momencie zawierania małżeństwa.

Księża unikają często duszpasterstwa szkół średnich co powoduje, że Kościół traci młodych. Zauważenie żenującego poziomu wiary jest wynikiem wcześniejszych zaniedbań duszpasterskich. Kościołowi potrzebny jest zintegrowany program duszpasterski który ma mocną ofertę nie tylko dla dzieci pierwszokomunijnych ale bierzmowańców, średniaków i studentów.. .

Jeśli się zaniedba na każdym z tych etapów jakość duszpasterstwa rodzi to potem ogromne problemy z trwałością małżeństwa, jakością wychowania dzieci, etc. 

Oceń 9 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

faflu 20:11:28 | 2015-02-26
Zapraszamy do Domowego Kościoła: dk.oaza.pl ew. kontakt na priv

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ministrant 17:09:35 | 2015-02-26
Bardzo szanuje kardynała Kurta Kocha. Wspaniały człowiek. 
Podpisuje się pod jego słowami w całości.

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?