Libia: dżihadyści zamordowali 21 chrześcijan

Radio Watykańskie
(fot. sxc.hu)

Libijski parlament oficjalnie potwierdził wiadomość o zamordowaniu w tym kraju 21 egipskich chrześcijan. Zginęli oni z ręki dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Wśród ofiar, które zostały ścięte przez islamistów, jest m.in. lekarz oraz jego żona i córka.

 

Parlament Libii złożył kondolencje rodzinom zamordowanych chrześcijan i jednocześnie ogłosił, że kraj ten jest w stanie wojny przeciwko Państwu Islamskiemu. Wobec rosnącego zagrożenia ze strony dżihadystów także włoski rząd nie wykluczył możliwości zbrojnej interwencji w Libii.

Rodziny porwanych Koptów demonstrowały wczoraj w Kairze, żądając od władz jak najszybszego zajęcia się tą sprawą. W odpowiedzi rząd Egiptu zapewnił, że śledzi rozwój sytuacji, oraz wezwał wspólnotę międzynarodową do zwalczania terroryzmu. Premier Ibrahim Mahlab zaprosił ponadto rodziny uprowadzonych chrześcijan na spotkanie oraz zadecydował o wsparciu finansowym dla nich.

Z kolei koptyjskokatolicki biskup Gizy zaznaczył potrzebę jedności wszystkich Egipcjan wobec zaistniałej sytuacji. Jego zdaniem celem islamistów jest podzielenie opinii publicznej i wykorzystanie tych podziałów dla własnych celów. Tymczasem Koptowie zostali porwani w Libii w pierwszym rzędzie jako obywatele egipscy. Dodatkowy fakt, że byli to wyznawcy Chrystusa, był podstawą do dorobienia przez porywaczy ideologicznych motywów o walce z rzekomymi krzyżowcami. "Nie możemy dawać podstaw do ich majaczeń" - zaznaczył bp Antonios Aziz Mina.

Chrześcijańscy Koptowie z Egiptu pracowali w Libii, gdzie 31 grudnia i 3 stycznia zostali porwani przez bojowników Państwa Islamskiego. Do tej pory działało ono w tym kraju w sposób niejawny. Są to różne ugrupowania islamistów, które deklarują związek z kalifatem istniejącym na terenie Syrii i Iraku. W Libii dżihadyści korzystają z panującego tam chaosu i podziału kraju między zwalczające się nawzajem klanowe frakcje. Zdaniem specjalistów, w najbliższej przyszłości można się spodziewać dynamicznego rozwoju Państwa Islamskiego w tym regionie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Uczestnik Festiwalu 21:46:28 | 2015-02-14
Zapraszam do kontaktu -poparcia z Chrześcijan z Egiptu ,Libanu,Syrii i innych krajów podczas Festiwalu Młodych w Medziugorje w sierpniu B.r. Islamiści przez zlaicyzownie Europy ,przpisują im -rozpowszechnianie pornografi,narkomani,sododomi.

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 21:04:48 | 2015-02-14
Przyłączam się do modlitwy przedmówcy...Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie. A światłość wiekuista niechaj im świeci!. Amen. Bracia kochani, bracia najdrożsi, wasza krew przelana za Jezusa jest święta. Dzięki Wam mam pewność, że wiara w Tego, który odkupił nas wszystkich NIGDY nie umrze. 

Oceń 12 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Andrzej 18:09:36 | 2015-02-14
Wieczny odpoczynek racz dać im Panie.....

Oceń 12 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook