Apel KEP o przeciwdziałanie handlowi ludźmi

(fot. Theen ... / Foter / CC BY-NC-SA)

Z apelem o wspólną modlitwę w intencji przeciwdziałania współczesnemu niewolnictwu zwracają się do wiernych w Polsce członkowie Prezydium Episkopatu. 8 lutego tego roku w Kościele na całym świecie będzie obchodzony dzień modlitw, refleksji i działania przeciw handlowi ludźmi.

 

Dzień zwracający uwagę na proceder handlu ludźmi jest jedną z inicjatyw zorganizowanych w ramach trwającego Roku Życia Konsekrowanego. Będzion obchodzony w całym Kościele 8 lutego 2015 roku, w liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity. Ta pochodząca z Sudanu święta jako dziecko została porwana i sprzedana do niewoli, w której spędziła wiele lat. Po wykupieniu przez włoskiego konsula odzyskała wolność i wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłości.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski apeluje o wspólną modlitwę w niedzielę 8 lutego br. podczas każdej Mszy świętej oraz o podejmowanie prywatnych inicjatyw modlitewnych. "Niech nie zabraknie nikogo we wspólnym zanoszeniu próśb, aby martwe sumienia osób zajmujących się handlem ludźmi, dotknięte światłem Bożego Miłosierdzia, dostrzegły w drugim człowieku nie niewolnika, ale siostrę i brata" - piszą członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym apelu.

W skład Prezydium Episkopatu wchodzą: jego przewodniczący abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego abp Marek Jędraszewski oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Problemowi handlu ludźmi poświęcone było papieskie orędzie na tegoroczny Dzień Pokoju, noszące tytuł "Już nie niewolnicy, lecz bracia". Papież zwrócił w nim m.in. uwagę na fakt, że pomimo przyjęcia przez wspólnotę międzynarodową licznych porozumień w celu położenia kresu niewolnictwu, "dziś nadal miliony osób - dzieci, mężczyzn i kobiet w każdym wieku - są pozbawiane wolności i zmuszane do życia w warunkach zbliżonych do niewolnictwa". O ochronę godności ofiar handlu żywym towarem Ojciec Święty Franciszek apelował również wcześniej. 24 maja 2013 roku, podczas spotkania z członkami Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących podkreślił, że "handel ludźmi to działalność nikczemna, wstyd dla naszych społeczeństw, które uważają się za cywilizowane".

Jak podaje stowarzyszenie PoMoc, zajmujące się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi i pomocą jego ofiarom, w dzisiejszym świecie żyje 27 milionów niewolników.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?