Samobójstwo kleryka w Krakowie

(fot. Monika Kostera (urbanlegend) / Foter / CC BY-SA)

Jeden z kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej popełnił samobójstwo. 25-letni kleryk był studentem trzeciego roku teologii. Odpowiednie służby badają okoliczności jego śmierci.


Seminarium opublikowało oświadczenie, informujące o śmierci pochodzącego z diecezji bielsko-żywieckiej alumna.

 

Oto treść oświadczenia:

 

"Informujemy z wielkim żalem, że w dniu 22.01.2015 r. kleryk diecezji bielsko-żywieckiej Damian Radzięta, odbywający formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie z niewyjaśnionych powodów odłączył się od wspólnoty seminaryjnej. Po intensywnych poszukiwaniach stwierdzono, że odebrał sobie życie. O fakcie tym niezwłocznie zostały poinformowane odpowiednie służby.

 

Wyrażamy głębokie współczucie najbliższej rodzinie, krewnym, parafii, z której pochodził i wszystkim, dla których był bliską osobą. Wspólnota seminaryjna wraz z Pasterzami Diecezji, przeżywając ból odejścia jednego z braci, prosi wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę w jego intencji.

 

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie. A światłość wiekuista niechaj mu świeci".

 

Ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel zwrócił się do kapłanów i wiernych diecezji z prośbą o modlitwę o spokój duszy śp. Damiana Radzięty oraz o umocnienie łaską Bożą i duchowe wsparcie dla jego bliskich w dźwiganiu krzyża żałoby.

 

Terminu pogrzebu śp. Damiana Radzięty jeszcze nie ustalono.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (128)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~hm hm 21:50:54 | 2015-01-28
http://dorzeczy.pl/id,945/Reorganizacja-seminarium-czy-oczyszczenie-z-homolobby.html

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tadziu 15:02:54 | 2015-01-28
Przyklad tego biednego chlopaka pokazuje ze religia moze byc szkodliwa dla zdrowia i zycia

Oceń 13 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lex 02:30:42 | 2015-01-28
Byc moze zakochal sie bez wzajemnosci w drugim kleryku ?
duzo z tych przyszlych szamanow jest homo

Oceń 10 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ames 19:24:04 | 2015-01-27
Nie ma co gadać, trzeba się modlić. Tragedia i tyle.

Oceń 8 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~albin 17:57:43 | 2015-01-27
Przy okazji tej tragedii dowiadujemu się, co dzieje się w Diecezji i w Seminarium. Oczywiście potrzeba modlić się za śp. Damiana, ale pozostałe informacje są szokujące - szczególnie mnie nurtuje sprawa kleryka - byłego męża, ojca. To chyba tak nie powinno pomimo wszystko być. Dokonał już raz wyboru, niech będzie więc konsekwentny.

Oceń 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomi04 23:14:21 | 2015-01-26
Co do brudow, ktore tutaj ludzie wypisuja. One byly, sa i beda. Ale brudy sie pierze, malo raz, to dwa,piec, trzysta, czasem praniem generalnym. Nie wyrzuca sie brudnych rzeczy ani nie wynosi na zewnatrz byle widok byl piekny, pierze sie. Prac kazdy swoje brudy, jak kazdy to zrobi swiat bedzie duzo lepszy. Ale przyklad powinien isc od gory. A trzeba tutaj o zgrozo przyznac ze w niektorych seminariach przelozeni nie spowiadaja sie, albo spowiadaja sie zle. Nie wiem jak mozna w takim stanie odprawiac? To nie musza byc grube waly noszone na sumieniu, ale czesto cala masa powszednich swinstw. Tak jak by sie golil, nie strzygl, nie myl nog, nie podmywal pach i innych czesci ciala? Jaki zapach bylby po 2 miesiacach i kilkudziesieciu zapoceniach?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomi04 22:57:18 | 2015-01-26
Tak czytam te komentarze i sa albo przesadzone w jedna albo w druga strone. Nie ma co tutaj wszystkiego przykrywac świetobliwoscia i poboznoscia oraz oslonic zaslona milczenia i ochrona danych osobowych. Litosci. Nie zyje czlowiek, mial 25l. Dociera. Odebral sobie zycie, gdzie? W seminarium. Przy spowiedzi co 2 tygodnie, przy codziennej Mszy Św, liturgii godzin, Adoracji itd. Nie dziwne co? Nie przyjmuje do wiadomosci ze to tylko jego wina, mial jakies problemy i itp. Zapewne sie nalozylo, ale nie tylko to. Na chwile obecna do seminarium przesiewaja mocno przez sito, maja swoje sposoby uwierzcie, cwaniaki niezle. Po wtore jest rektor, wicerektor, prefekci, ojcowie duchowni, wiadomosci szybko sie niosa, a ploty lotem blyskawicy, niezle przeszpiegi, niektore wymyslne. Skoro potrafia ludzi wyprawiac do domu za kompletne bzdety, to w takiej sprawie mogli nic nie zuwazyć? Zarty jakies. I ostatnie jest w tym seminarium jakis ksiadz? Dobry kierownik duchowy, spowiednik, albo madlacy sie czlowiek wyczuje problem. I nie przyjmuje do wiadomosci ze to lekarz psychiatra, psycholog jest od tego, ze to takie profesjonalne. Guzik prawda. Wszystko sie opiera tutaj na zyciu duchowym, rozgrywa sie w swiecie duchowym i tylko glupiec moze sadzic inaczej. Dramatem jest to ze stalo sie to wsrod wierzacych ludzi. Porazka!!!! Totalna!!! 

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ateusz 17:07:52 | 2015-01-26
Piszę jako ateista, który posiada głęboką niechęć do hierarchów, ale wielki szacunek dla postaci i filozofii Jezusa. Seminarium stwarza wiele stresów i izoluje młodego człowieka od otoczenia, kiedy go powinien mieć najwięcej. Kapłani KK mają trudny żywot przez nieżyciowe zasady KK i najwięcej osiągają lizusi i mających bogatych rodziców, reszta jest trakowana jako zło konieczne.

Oceń 7 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~F 12:48:05 | 2015-01-26
POLECAM WSZYSTKIM PODSTAWY SUICYDOLOGII A ZWŁASZCZA TAK ZWANY SYNDROM PRESUICYDALNY
ACHA
I ZACHĘCAM DO MODLITWY
ZA ŚP. DAMIANA
ZA RODZICÓW I BLISKICH
ZA WSPÓLNOTE SEMINARIUM

Oceń 6 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Gog 07:32:06 | 2015-01-26
Z seminarium jak słychać odchodzi około połowy przyjętych.
To, że ktoś wychodzi w poziomie świadczy, że nie miał predyspozycji na kapłana. Kandydat musi umieć znosić stresy, musi umieć się podnosić po upadkach. Kapłaństwo jest ciężkie. Bezstresowe wychowanie jest fatalne. kandydat : ani na księdza, ani na męża.......
Czytając Wasze komentarze przychodzi mi na myśl jak to w ubiegłym wieku,  w małych miasteczkach na ławeczkach pod chałupami siadały baby, siadały dziady i plotły ploty.
Nie wiem, może ktoś z Was pisze właśnie prace magisterką, moze ma nawet tytuł naukowy, ałe to nie zmienia postaci rzeczy, a mianowicie że mentalnie  to Wy dalej siedzicie dupami na tych ławeczkach.

Oceń 17 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook