Rocznica masakry w więzieniu na Radogoszczu

(fot. HuBar / CC BY-SA 2.5 / Wikimedia Commons)

To owoc i dzieło ludzi bez sumienia, którym się wydawało, że się usprawiedliwią tym, że tak kazano im postępować" - powiedział bp Ireneusz Pękalski, podczas Mszy św. upamiętniającej 70. rocznicę masowego mordu w więzieniu na Radogoszczu.

 

Blisko 1500 Polaków przetrzymywanych tam w więzieniu policyjnym zostało zamordowanych przez wycofujących się z Łodzi niemieckich okupantów.


Biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej zwrócił uwagę na to, że oprawcy, którzy dopuścili się tego mordu wykazali się szczególnym okrucieństwem, brakiem wartości i empatii. Jedynym ratunkiem przez takim okrucieństwem jest wierność przykazaniom - mówił bp Pękalski.

 

- Czuwajmy nad swoim sumieniem. Ono jest przewodnikiem naszych decyzji, naszych działań. Jeśli ono będzie prawe, właściwie ukształtowane to nie będziemy w swoim życiu, w decyzjach podejmowanych, nikomu szkodzić - zapewnił kaznodzieja.

 

Zaapelował do rodziców, nauczycieli, katechetów i księży o odpowiedzialność za wychowanie przyszłych pokoleń, by uniknąć w przyszłości podobnej tragedii jak ta sprzed 70 lat.

 

Bp Pękalski podkreślił, że dzisiaj ważna jest pamięć o tych, którzy zginęli. - W rocznicę tej tragedii, tego haniebnego czynu niemieckiego okupanta gromadzimy się w katedrze, aby podtrzymać pamięć o tych, którzy wówczas zginęli i chcielibyśmy z tego doświadczenia dla nas wyciągnąć właściwe wnioski - mówił biskup.

 

Po Mszy bp Pękalski a także przedstawiciele władz, instytucji i licznie zgromadzeni łodzianie złożyli kwiaty pod tablicą, która upamiętnia ofiary zbrodni. Tablica znajduje się w bocznym ołtarzu w łódzkiej archikatedrze.

 

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. wycofujący się już z Łodzi okupanci spalili budynek więzienia policyjnego na Radogoszczu, w którym przebywało co najmniej 1500 Polaków. Ocalało zaledwie 30 osób. Była to największa niemiecka zbrodnia wojenna dokonana w Polsce w tym okresie.

 

Największą liczbę więźniów stanowiły osoby, które złamały okupacyjne prawo niemieckie, m.in. uciekinierzy z robót przymusowych albo z łapanek ulicznych - głównie młodzi mężczyźni.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook