Media filtrują przekaz o Franciszku

(fot. jimforest / iW / CC BY-NC-ND)

Media filtrują przekaz o Franciszku - zwraca uwagę teolog i publicysta George Weigel na łamach amerykańskiego dwutygodnika "National Catholic Register". Jego zdaniem przedstawiają one papieża jako radykała, który chce wyrzucić na śmietnik historii te wymiary katolicyzmu, które odrzuca główny nurt zachodniej kultury.

 

Filtrowanie to - zdaniem Weigla - zaczęło się po słynnej konferencji prasowej na pokładzie samolotu z Rio de Janeiro do Rzymu i słynnym zdaniu Franciszka nt. osób homoseksualnych: "Kim jestem, żeby ich sądzić?". Przywołuje słowa kard. Francisa George’a z Chicago, który wyjaśnił, że papieska wypowiedź została nadużyta, gdyż Franciszek "mówił o kimś, kto prosił o miłosierdzie i otrzymał rozgrzeszenie", co jest "całkiem różne" od postawy kogoś, kto oczekuje raczej akceptacji niż prosi o przebaczenie.

 

Całe zdanie papieża brzmiało bowiem: "Jeśli ktoś jest gejem i szuka Boga i ma dobrą wolę, kim jestem, by go sądzić?". Tymczasem w mediach przebiło się jedynie pytanie: "Kim jestem, żeby ich sądzić?", zaś filtrowano wszystko, co "nie pasuje do właśnie ustalonej narracji o "ludzkim, postępowym papieżu" w sporze ze "wstrętnymi reakcyjnymi biskupami i zacofanymi katolickimi tradycjonalistami".

 

Co więc zaczęto filtrować? Żarliwą obronę małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety, zawartą - już po III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. rodziny - w przemówieniach do Ruchu Szensztackiego i uczestników międzyreligijnej konferencji w Watykanie nt. kryzysu małżeństwa w XXI wieku, a także obronę Ewangelii życia z przemówienia w Parlamencie Europejskim. Relacje prasowe skupiały się na trosce Franciszka o imigrantów i bezrobotnych, która oczywiście w tym tekście również była wyrażona.

 

- Ale co z Ojca Świętego obroną tych, których obojętność skazuje na samotność lub śmierć, tak jak w przypadku terminalnie chorych, osób starych, które są opuszczone lub pozbawione opieki i dzieci, zabijanych w łonie matek? A co z podkreślaniem, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Europy nie mają sensu bez chrześcijaństwa? Co z jego potępieniem tych, którzy dokonują na chrześcijanach barbarzyńskich aktów przemocy i z jego apelem o wsparcie tych chrześcijan, którzy zostali wyrzuceni ze swych domów i ziemi ojczystej, sprzedani w niewolę, zabici, ścięci, ukrzyżowani lub spaleni żywcem, przy haniebnym i przyzwalającym milczeniu tak wielu? - pyta Weigel.

 

Zwraca uwagę na to, że zauważanym przez media papieskim wezwaniom o ochronę środowiska towarzyszy podkreślanie, że obok ekologii środowiska naturalnego konieczna jest ekologia ludzka, polegająca na szacunku dla człowieka.

 

Filtrowana jest także demonologia Franciszka. Według Weigla, przez minione dziesięciolecia żaden papież nie odnosił się tak regularnie do Szatana. Zły nie jest dla tego papieża abstrakcją, ani figurą retoryczną, mającą na celu podkreślenie dezaprobaty dla takich postaci jak np. Hitler. - Szatan i jego słudzy są dla papieża Franciszka bardzo realni - podkreśla publicysta i proponuje, by któryś z dziennikarzy zapytał o to Ojca Świętego podczas jednej z konferencji prasowych na pokładzie samolotu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (23)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~toreador 13:57:21 | 2014-12-30
 A nie lepiej mieć po  prostu własne media ...tzn . takie z które repreprezentują kościół a nie tylko duchowieństwo ?
 Mogą sobie filtrowac i nie filtrować , cóż nas to  nas może obchodzić ? ateuszowskie media  manipulują ? a co nas to obchodzi ?

A teraz poważnie : ... a mamy takie media ?
 W ilu to wypadkach jesli ktokolwiek chciałby się czegoś konkretnego dowiedzieć o kościele sięga do tych z głównego nurtu , informacje wybiórcze , fakt... ale są .

Deon ...
on juz zdystansował konkurencję czym ? otwartością , tutaj nie ma cenzury , piszę i jestem , nie podoba się ? trudno, zawsze ktoś może odpowiedzieć , zlekceważyć , ale jestem .
 Gdzie indziej może czekac aż ktoś łaskawie zechce moją wypowiedź zatwierdzić , a ja nie chcę " łaski " chcę równosci prasa ..lepiej tam nie pisać...wiem coś o tym. 

 A teraz po logice ;
już samo to ,że komentujemy to ,co robią ateistyczne media świadczy o tym ,że nasze rodzime są zwyczajnie niekonkurencyjne "dworskie "a więc wyciągamy źdźbło z oczu naszych bliźnich ateistów, pogan.

Manipulują , nie da się ukryć , fakt, ale to my a nie oni mają OBOWIĄZEK dać swiadectwo Prawdzie , a my do nich z pretensjami...o to ,że sami kiepsko pracujemy i oni powinni
 tą naszą przypadlość "załatać "
 Nie, na taki prezent chyba nie możemy liczyć.

 Z całym szacunkiem do Gospodarzy, bo widać ,ze pracy nie
żałowali , znacznie bardziej pożyteczny byłby artykuł o niedomaganiach katolickich mediów i sposobach ich naprawy,
 mogę na to liczyć ? wiem, nie natychmiast.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 09:39:16 | 2014-12-30
Media nieustannie wszystko filtrują i ze źródła informacji i formacji usługowej  staly sie stronami we wszystkich sporach.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AP 08:22:49 | 2014-12-30
"Media filtrują przekaz o Franciszku (...) przedstawiają one papieża jako radykała, który chce wyrzucić na śmietnik historii te wymiary katolicyzmu, które odrzuca główny nurt zachodniej kultury."

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eva 20:03:30 | 2014-12-29
Deon i profile Żyłki sa najlepszym przykładem tych manipulacji medialnych - tego filtrowania - daje się tylko to sie uważa za stosowne wybrać z całości i co pasuje grupce deonowych jezuitów prowadzących  deon

Oceń 9 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 17:15:21 | 2014-12-29
Mleko się już rozlało, długi język nie popłaca. Wszystko co wychodzi z ust papieża musi być głęboko przemyślane, a takie nie jest.

Sam Deon drukował wypowiedź Franciszka do pewnej argentyńskiej cudzołożnicy, by nie słuchała swojego proboszcza i śmiało przystępowała do Komunii św.

Oceń 10 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?