Kraków: remont ołtarza Wita Stwosza

(fot. PolandMFA / Foter / CC BY-ND)

- Bardzo chcielibyśmy rozpocząć prace remontowe ołtarza Wita Stwosza w 2015 roku. Natomiast w czasie Światowych Dni Młodzieży nikt nie będzie chciał utrudniać jego zwiedzania - mówi ks. Dariusz Raś, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

 

Reagując na medialne zamieszanie wokół remontu ołtarza Wita Stwosza, który znajduje się w Bazylice Mariackiej w Krakowie, ks. Dariusz Raś poinformował, że parafia złożyła dopiero wnioski o dotacje na renowację zabytkowego dzieła. O zakresie i przebiegu prac będzie można mówić właściwie dopiero po ich rozpoczęciu.

 

Pod koniec października parafia złożyła wniosek o dotacje do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a na początku grudnia do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Ks. Raś odpowiedzi spodziewa się na początku roku 2015. Wnioski dotyczą "rozpoczęcia kompleksowych prac badawczych i konserwatorskich" ołtarza Wita Stwosza.

 

Wcześniej złożono też stosowny wniosek do jednej z amerykańskich fundacji. - Zależy nam, żeby sprawą zainteresowało się środowisko międzynarodowe - mówi kapłan. Ks. Raś wyjaśnia, że nie wiadomo na ile etapów będzie podzielony remont i jaki będzie generalny koszt - mogą to dopiero pokazać pierwsze prace konserwatorskie.

 

Proboszcz parafii mariackiej poinformował, że na zapleczu ołtarza zostanie zbudowane studio badawczo-renowacyjne. - Bardzo chcielibyśmy rozpocząć prace remontowe w 2015 roku. Natomiast w czasie Światowych Dni Młodzieży nikt nie będzie chciał utrudniać zwiedzania ołtarza - mówi.

 

Szacowany koszt pierwszego etapu prac to ponad 1,5 mln zł. Ks. Raś zaznacza, że parafia wymiernie włączy się w remont ołtarza, ale nie stać jej na pokrycie znaczącej części prac renowacyjnych. Przy tej okazji kapłan przypomniał, że ołtarz był fundowany przez wspólnotę katolików miasta Krakowa.

 

W uzasadnieniu wniosku czytamy m.in., że od czasu ostatnich wielkich prac konserwatorskich w latach 50. XX wieku stan ołtarza stale się pogarsza. W 2012 roku komisja konserwatorska przygotowała raport, z którego wynika, że "zagrożone" są liczne partie polichromii, złoceń, struktury drewna i statyki wielu elementów.

 

W 2015 roku planowane jest rozpoczęcie działań przy konserwacji ołtarza. - Z uwagi na skalę i prestiż ołtarza Wita Stwosza przedsięwzięcie jest niezwykle skomplikowane pod względem logistyki i koordynacji - czytamy we wniosku.

 

Ołtarz główny Bazyliki Mariackiej w Krakowie ma strukturę pentaptyku szafiastego. Jego autorem był Wit Stwosz. Dzieło powstało w latach 1477-1489. Arcydzieło sztuki późnego gotyku jest jednym z najczęściej podziwianych zabytków w centrum Krakowa.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook