Współcześni zakonnicy mają pociągać ludzi

(fot. Alex E. Proimos / Foter / CC BY-NC)

"Zakonnicy i zakonnice swym życiem mają zdumiewać i pociągać ludzi" - zauważyła s. Bonawentura Stawarz OCPA z klasztoru Zakonu Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. W przededniu inauguracji Roku Życia Konsekrowanego zakonnica przypomina w rozmowie z KAI, że to "chrześcijaństwo i zakony ukształtowały kulturę europejską, choć współczesna Europa się tego wypiera".

 

Zdaniem siostry klaryski, Rok Życia Konsekrowanego powinien być przeżywany jako czas łaski dla całego Kościoła i wyzwanie do podjęcia refleksji nad tym wielkim darem, jakim jest życie konsekrowane. "Na przestrzeni wieków Duch Święty, w zależności od potrzeb wzbudzał w Kościele różne jego formy. To zakony odegrały ważną rolę w dziejach świata i naszej ojczyzny zarówno na polu ewangelizacji, jak i w dziedzinie kultury, nauki i gospodarki. To chrześcijaństwo i zakony ukształtowały zdecydowanie kulturę europejską, choć współczesna Europa się tego wypiera. Swą modlitwą, działalnością apostolską i cichą obecnością zakony towarzyszą Kościołowi na jego drodze" - zaznaczyła.

 

Jak zauważyła siostra, papież Franciszek wielką wagę przykłada do roli współczesnych zakonników, którzy swym życiem mają zdumiewać i pociągać ludzi, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju Kościoła. "Wsłuchując się zatem w głos Pasterza, powinniśmy dawać światu takie świadectwo. Przede wszystkim świadectwo naszej osobistej relacji z Jezusem. To On przemienia nasze życie, nadaje mu sens i cel. Spotkanie z Nim zawsze napełnia nadzieją i radością, i to trzeba dać światu. Trzeba bardzo mocno świadczyć o pięknie naśladowania Jezusa" - dodała.

 

Zdaniem s. Bonawentury, klaryski, jako adoratorki Najświętszego Sakramentu, powinny dodatkowo dzielić się swym skarbem i charyzmatem. "Adoracja, ciche trwanie u stóp Pana i wpatrywanie się w Jego Oblicze daje siłę i moc" - podkreśliła, przypominając, że zaproponowany przez papieża rok pobudza do wyrażenia dziękczynienia za dar powołania zakonnego każdej osoby konsekrowanej.

 

"Dla nas dodatkowo będzie to okazja do wdzięczności za 160 lat istnienia naszego Zakonu Klarysek od Wieczystej Adoracji. Trwamy już od kilku tygodni w nowennie przygotowującej nas bezpośrednio do tego wydarzenia" - przyznała.

 

Rok Życia Konsekrowanego w diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie się 22 listopada uroczystą Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Liturgię pod przewodnictwem bpa Romana Pindla poprzedzi konferencja o. Aleksandra Kozy OP i adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~faryzeusz 09:28:52 | 2014-11-23
Zdumiewać i pociągać , ale czym ?

Idę za enc. "Mater et Magistra " Jana XXIII mówi on o znakch czasu jako wyzwaniach rzuconych kościołowi w wybranych częściach jego historii , więc należy odpowiedzieć jakie to znaki a dopiero poźniej czym ma kościół zdumiewać  w tym zakresie, to chyba prawidłowe podejście , taka jest logika.

Znakami czasów , dominantą jest w ostanich czasach ekonomia i rewolucja informacyjna , więc czym może koscioł zdumiewać ?

sprawiedliwością finansową ?

a ...co to jest , w kościele tego nie nauczają , ba, papież bulwersuje wypowiedziami które niedwuznacznie ukazują jak bardzo pieniądz niszczy stosunki wewnatrz kościoła.

Śr. społecnego przekazu , takimi obiektywnymi ,a istnieją takie ?
za wyjatkiem ********go Deonu przekazują one obraz świata wg. biskupów a nie wg. kościoła , nie , to nie to samo .
 Jeśli chce ktoś czegoś konkretnego dowiedzieć się o instytucji , to korzysta z innych niz oficjalne źródła .

Więc czym mogą pociagać zakonnincy ,życiem na uboczu tego świata ? nie oni jedyni mają dosyć jego brutalności , jest wiele osób żyjących na granicy autyzmu , społecznych eremitów .

Owszem istnieją jeszcze ci ktorzy rezygnując z własnego ego są "posługaczami tego świata " oni ratują obraz koscioła , ale tylko częściowo , to drobny ułamek.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XsaweryRicci 11:55:35 | 2014-11-22
Pytam się jakie musiałyby być zakony, aby zdumiewać i pociągać wiernych. Gdy o tym rozmawiałem z innymi to chyba zakonnicy i zakonnice musieliby robić cuda na masową skalę, czyli w każdym domu powinna być osoba, przez którą Bóg będzie czynił cuda. Ponadto powinni oglądać Boga twarzą w twarz i dzięki temu umieć wyjaśnić wiele tajemnic z życia ludzi, np. dlaczego umiera matka trójki dzieci i jak się ma to do miłosierdzia Bożego. Ponadto zakonnicy i zakonnice powinni być silniejsi od szatana wraz z całym piekłem. Mają takie możliwości rozwoju, wiedzą jak się modlić, więc powinni iść w tym kierunku, tak, aby być duchową tarczą Kościoła.

Oceń 2 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~RyBy 19:46:25 | 2014-11-21
Dzisiaj idę sobie głównym i modnym deptakiem Poznania, pełno ludzi idących w piątkowe popołudnie do galerii i nie tylko i w pewnym momencie widzę franciszkanina (nie wiem, czy brata, czy ojca), który stoi na deptaku i rozmawia z jakimiś młodymi ludźmi o Bogu. Uśmiechnąłem się w duchu , widząc taki obrazek (a generalnie humor miałem raczej pochmurny). Wracając z zakupów po pewnym czasie widziałem nadal tego zakonnika i nadal gadał z tymi młodymi ludźmi.

To jest chyba przykład tego "dzielenia się skarbem i charyzmatem" z tymi, którzy nie znają, zniechęcili się, albo czyjaś postawa ich zniechęciła. 

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~eva 19:20:57 | 2014-11-21
Zobaczcie na portal Wyborczej. Jak zwykle cotygodniowo na nowo dowalają katolickim mediom. Ale nie deonowi.  Byl przeciez promowany sam szef ks. Piórkowski i inni dziennikarze co to pisza dla Wyborczej i sa też najemnikami na deonie - promując religię gdzie sam Michnik ustala co dobre a co złe i jaki ma być KK

Oceń 3 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~non 19:05:42 | 2014-11-21
Zakonnicy deonowi to m. in. to hucpiarz, seksedukator dzieci i młodzieży, ******** wobec biskupów i KEP, postmodernista, liberał, poprawny, reklamujący sam siebie i swoje "dzieła", a więc przydałby się bicz Pana Jezusa. Do tego pycha że wiedzą lepiej, modny wygląd, podróże i gadżety

Oceń 2 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook