100 tys. katolików uciekło przed Boko Haram

(fot. Saharatv / youtube.com)

Ponad 100 tys. katolików zostało zmuszonych do ucieczki z obszarów kontrolowanych przez terroryzujące północną Nigerię islamistyczne ugrupowanie Boko Haram. Tysiące uchodźców schroniło się w jaskiniach w górach, tylko niewielu udało się dotrzeć do miast Maiduguri i Yola. Poinformował o tym ks. Gideon Obasogie, rzecznik diecezji Maiduguri.

 

"Wielka liczba Nigeryjczyków" została zmuszona do ścisłego przestrzegania zasad prawa koranicznego w takich miastach jak: Bama, Gwoza, Madagali, Gulak, Shuwa, Michika Uba i Mubi. Znajdują się one wzdłuż drogi łączącej Maiduguri w stanie Borno i Yola w stanie Adamawa. - Terroryści ogłosili, że wszystkie te zdobyte przez nich miasta są częścią kalifatu islamskiego - wyjaśnił ks. Obasogie.

 

Dodał, że Mubi jest zamieszkałe w większości przez chrześcijan. Ma dwie duże parafie, św. Andrzeja i Trójcy Przenajświętszej, a także dwa duszpasterstwa akademickie: na Politechnice i Uniwersytecie Stanu Adamawa. 29 października 50 tys. mieszkańców Mubi zostało przez Boko Haram zmuszonych do ucieczki. Wielu z nich schroniło się w sąsiednim Kamerunie. 2,5 tys. katolików zostało zabitych. Uprowadzono ponad 200 dziewcząt i kobiet.

 

Oprócz zmuszania rodzin chrześcijańskich do nawrócenia na islam, Boko Haram siłą wciela ich dzieci do swych oddziałów - ujawnił duchowny.

 

Uchodźcami jest ponad połowa (26 z 46) księży diecezji Maiduguri. Na terenie trzech z sześciu jej dekanatów rządy sprawują islamiści. Co najmniej 50 kościołów i plebanii zostało zniszczonych, a dziesiątki kolejnych jest pustych lub zajętych przez Boko Haram. Zamknięto 30 z 40 szkół zarządzanych przez diecezję.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?