List biskupów przed ŚDM - w najbliższą niedzielę

(fot. NicoTrinkhaus / Foter / CC BY-NC)

Nie bójcie się, że w wielkiej wspólnocie Kościoła zatracicie swą indywidualność i poczucie wolności - piszą do młodych polscy biskupi w specjalnym liście pasterskim na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 r. Zapewniają oni młodych, że są ważną częścią Kościoła i zachęcają do zaangażowania się w wolontariat. List Episkopatu Polski zostanie odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę, 9 listopada.

 

Biskupi zapowiadając ŚDM, jakie w lipcu 2016 r. odbędą się Krakowie oraz przypominając, że wtedy też będzie przypadała 1050. rocznica chrztu Polski podkreślają, że "w ten oto sposób przeszłość spotka się z przyszłością, tradycja ze współczesnością". Sięgając początków Kościoła w Polsce i otwierając się na to, co nowe, mamy szansę odkryć ponownie korzenie, z jakich wyrosła wiara na ziemiach polskich - zauważają.

 

Biskupi apelują do młodych, by ci "wyruszyli na szlak przygotowań duchowych" i zaangażowali się w prace wolontariatu ŚDM. - Zaproście na tę drogę Waszych rówieśników - apelują i dodają, że "Światowe Dni Młodzieży mogą stać się dla Was początkiem niezwykłej przyjaźni z Chrystusem".

 

Zapowiadają również, Dni w Diecezjach, które - jak piszą w liście pasterskim do katolików w Polsce - są zarówno "ostatnią prostą", jak i swoistym prologiem, zapowiedzią radosnych przeżyć, które czekają ich w Krakowie. "Wszyscy jesteśmy gospodarzami tego dzieła, dlatego dziś razem dorastamy do tego, by we wspólnocie młodych całego świata dzielić się naszym doświadczeniem wiary i otwierać na świadectwo dawane przez innych" - podkreślają polscy biskupi.


Publikujemy pełny tekst listu pasterskiego:


LIST EPISKOPATU POLSKI

 

o przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016

 

Umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry!

 

Przeżywane dziś święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej przenosi nas myślą do Rzymu i jednoczy w modlitwie z papieżem Franciszkiem. Bazylika Laterańska bowiem to katedra Biskupa Rzymu, a jednocześnie Matka i Głowa wszystkich kościołów świata. Jest ona symbolem jedności i powszechności całego Kościoła. Szczególnym doświadczeniem tej uniwersalności i jedności są Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 roku odbędą się w Polsce. W tym samym czasie Kościół w naszej Ojczyźnie będzie świętował jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. W ten oto sposób przeszłość spotka się z przyszłością, tradycja ze współczesnością. Sięgając początków Kościoła w Polsce i otwierając się na to, co nowe, mamy szansę odkryć ponownie korzenie, z jakich wyrosła wiara na ziemiach polskich. Ukazując zaś młodym jej wielowiekowe dzieje i stawiając za wzór świadków: świętych i męczenników - możemy ożywić w sobie odpowiedzialność i troskę o kształt wiary i jej miejsce w przyszłości.

 

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

 

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Wyrosły one z troski świętego Jana Pawła II, który niestrudzenie przemierzał ziemię, by szukać młodych ludzi i z ojcowską miłością wychodził im naprzeciw. "Szukałem was, a wy przyszliście do mnie". Ta wędrówka wspólnoty Kościoła przez miasta i kontynenty trwa nieprzerwanie od trzydziestu lat. Włączają się w nią kolejne pokolenia młodych całego świata.

 

Dlaczego Kraków?

 

Papież Franciszek zaprosił młodzież do Krakowa, gdzie bije źródło Bożego Miłosierdzia, które jest skutecznym lekarstwem dla poranionych młodych serc. Wraz z Ojcem Świętym przychodzimy dziś, drodzy młodzi, by zaprosić Was na spotkanie z Chrystusem. On jest odpowiedzią na wszystkie, nawet najtrudniejsze pytania. Nie bójcie się, że w wielkiej wspólnocie Kościoła zatracicie swą indywidualność i poczucie wolności. Kościół młodych jest barwny, różnorodny i fascynujący, i dla każdego znajdzie się w nim miejsce. Jesteście jego ważną częścią. Światowe Dni Młodzieży mogą stać się dla Was początkiem niezwykłej przyjaźni z Chrystusem. Tak, jak wierni apostołowie Bożego Miłosierdzia - święta Siostra Faustyna i święty Jan Paweł II - w krakowskich Łagiewnikach doświadczycie, że tylko miłość wyzwala i leczy, a w miłosierdziu jest jedyna nadzieja i ocalenie.

 

Nie tylko Kraków i nie tylko młodzi

 

Stworzenie młodym przestrzeni do spotkania z Jezusem jest misją nas wszystkich. Przygotowanie tego wyjątkowego święta wiary, doświadczenia powszechności, różnorodności i bogactwa Kościoła to - jak mówił święty Jan Paweł II - "poważne duchowe zadanie". "Aby [ŚDM] był owocny, potrzebne jest przygotowanie się doń pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i w parafiach, w stowarzyszeniach, ruchach oraz kościelnych wspólnotach młodzieżowych" - podkreślał. Główne spotkanie młodych z Papieżem w Krakowie poprzedzą odbywające się w całej Polsce Dni w Diecezjach. To będzie pierwsze zetknięcie młodzieży świata z naszą kulturą, religijnością, pięknem naszego kraju, gościnnością rodzin, które otworzą przed pielgrzymami drzwi swoich domów. Na drodze przygotowań do ŚDM, Dni w Diecezjach są zarówno "ostatnią prostą", jak i swoistym prologiem, zapowiedzią radosnych przeżyć, które czekają ich w Krakowie. Wszyscy jesteśmy gospodarzami tego dzieła, dlatego dziś razem dorastamy do tego, by we wspólnocie młodych całego świata dzielić się naszym doświadczeniem wiary i otwierać na świadectwo dawane przez innych.

 

Nie za dwa lata, tylko już od dziś

 

W trosce o to, by przygotowania do Światowych Dni Młodzieży były dla każdego czasem odkrywania swojego miejsca we wspólnocie Kościoła, już dziś zachęcamy młodych ludzi w całej Polsce do osobistego zaangażowania w to dzieło i służące mu programy duszpasterskie. Od tegorocznej Niedzieli Palmowej przeżywamy pielgrzymkę symboli ŚDM: Krzyża i ikony Matki Bożej. Docierają one wszędzie: nie tylko do kościołów i na miejskie place, ale też do wiosek dziecięcych, domów pomocy społecznej, na uczelnie, do szkół, hospicjów i więzień. To czas łaski dla całego Kościoła w Polsce. Od tego, jak go przeżyjemy, zależą przyszłe owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

Zaproszenie do współpracy

 

Przychodzimy dziś do Was, rodzice i wychowawcy, i prosimy: rozmawiajcie z młodymi! Wraz z nimi z pokorą szukajcie odpowiedzi na ich niepokoje i wątpliwości. Niech czas przygotowań do ŚDM będzie dla Was czasem odkrywania radości dzielenia się świadectwem życia i wiary.

 

Zwracamy się do Was, duszpasterze i katecheci. Szeroko otwierajcie drzwi przed młodymi, stwórzcie im przestrzeń, by mogli w pełni cieszyć się perspektywą Światowych Dni Młodzieży w Polsce i byli dumni z tego, że są ich gospodarzami. Bądźcie ich wiernymi towarzyszami na drodze dojrzewania do tej roli.

 

Stajemy przed Wami, chorzy i cierpiący. Jesteście cennym skarbem Kościoła. Wasz krzyż jest dla młodych ludzi znakiem jedności i ofiary. Z pokorą prosimy, oddawajcie go w cichym geście miłości za młodych Polaków, którzy poszukują sensu życia, nierzadko dotkliwie raniąc się po drodze. W Waszych cierpieniach ukryta jest przemieniająca moc uzdrawiania ich serc.

Zwracamy się do Was, siostry i bracia ze zgromadzeń zakonnych, wspólnot kontemplacyjnych, grup modlitewnych. Wspierajcie modlitwą dzieło Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Otoczcie jej płaszczem młodych ludzi, by na drodze przygotowań do tego wielkiego święta wiary z radością i zdumieniem odkrywali miłość Chrystusa, która leczy, podnosi z upadków i nadaje smak życiu.

 

Prosimy Was, drodzy młodzi, wyruszcie na szlak przygotowań duchowych, zaangażujcie się w prace wolontariatu ŚDM i zaproście na tę drogę Waszych rówieśników, którzy być może pozostają z dala od Jezusa i Jego Kościoła.

 

Pokornie prosimy też wszystkich o otwarcie w odpowiednim czasie swoich domów i wsparcie materialne, aby młodzi, którzy zechcą wziąć udział w tym wydarzeniu, doświadczyli piękna naszej staropolskiej gościnności i braterskich serc.

 

Zawierzenie dzieła ŚDM wstawiennictwu świętych patronów

 

Patronami międzynarodowego spotkania młodych w Polsce są święty Jan Paweł II i święta Siostra Faustyna. Tym żarliwym Apostołom Bożego Miłosierdzia zawierzamy Kościół w Polsce, przygotowujący się do ŚDM w 2016 roku, a zwłaszcza ludzi młodych. Niech za ich wstawiennictwem doświadczają uzdrawiającej mocy orędzia, które z krakowskich Łagiewnik roznosi się na cały świat.

 

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.

 

Święty Janie Pawle II, módl się za nami.

 

Święta Siostro Faustyno, módl się za nami.

 

Na czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży udzielamy wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

 

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
obecni na 366. Zebraniu Plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie

w dniu 8 października 2014 r.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~młody 13:48:18 | 2014-11-09
Biskupi, jeśli chcecie pozbyć się młodych z kościoła, to piszcie więcej takich listów. NIKT TEGO NIE SŁUCHA.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 17:51:51 | 2014-11-08
Z należytym szacunkiem przeczytałem. Niestety przypomniało mi się powiedzenie twórcy skautingu - "jak rybak chcve złaspać rybkę, to nma haczyku wiesza to co rybka lubi, a nie to co sam lubi".
Wielce Szanowni nasi Pasterze z całym posłuszeństwem ( to nie ironia, tylko szczerość) proszę - konsultujcie to ze specjalistami od komunikacji społecznej.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tom i jerry 17:08:25 | 2014-11-08
Już widzę, że na jutrzejszej Mszy zamiast słuchać kazania będzie można się zdrzemnąć.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jana 10:38:36 | 2014-11-08
Zgadzam się z przedmówcami: list nie powinien być czytany zamiast homilii. Można o nim wspomnieć w ogłoszeniach duszpasterskich i powiesić w gablotce. Albo przeczytac dzieciom na lekcjach religii - bo to do nich jest skierowany.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomi 10:16:29 | 2014-11-08
Po pierwsze czas odejsc od praktyki czytania listow biskupow zamiast kazan, jesli juz to powinno sie to poswiecic maksymalnie 3, 4 minuty w ramch kazania. Druga rzecz niech sie biskupi naucza komunikowac z ludzmi, niech zaczna pisac prosto, precyzyjnie, zrozumiale, bezposrednio do ogolu wiernych. Niech odkryja tez ze sa inne srodki komunikacji niz tylko list na kazaniu. 
Druga rzecz ten list jest kiepski i nie sadze zeby odbil sie jakims echem wsrod mlodych ludzi. Co to niby za okreslenie "Nie bójcie się, że w wielkiej wspólnocie Kościoła zatracicie swą indywidualność i poczucie wolności", takie leki to maja biskupi, ktorzy sie boja wyjsc i bezposrednio od siebie szczerze cos powiedziec, tylko sie zaslaniaja kartkami, gestami, stroikami, etykieta. Nie jestem wcale taki stary, ale do mnie to nie trafia, a tym bardziej mysle do ludzi kilkanscie lat mlodszych od mnie.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xell 21:08:26 | 2014-11-07
każdy List Biskupów zamiast holmilii tumaczącej Słowo Boże przeznaczine na daną niedzielę jest pomyłką. Rozleniwia księży w przygotowaniu homilli i uczy łatwizny. Wiernym odbiera poznawanie Słów Życia u przyzwyczaja do braku wysiłku w odrywaniu piękna Pisma Świętego.

Oceń 6 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook