Wszystkich Św. na Cmentarzu Łyczakowskim

(fot. thisisbossi / flickr.com)

Cmentarz jest najpiękniejszą katedrą, w której uczymy się przemijalności życia, miłości do Ojczyzny, miłości do drugiego człowieka aż do oddania za niego swojego życia. Przypomniał o tym metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przed rozpoczęciem Mszy św. na Cmentarzu Orląt Lwowskich w uroczystość Wszystkich Świętych.


"Jak co roku gromadzimy się w miejscu drogim sercu każdego Polaka. Chcemy tutaj modlić się i dziękować za tych wszystkich, którzy oddali życie, abyśmy byli wolni i mogli swoim życiem świadczyć o miłości Chrystusa, o tych największych wartościach, do których należy dobro drugiego człowieka" - zaznaczył metropolita.

 

Później w homilii powiedział: "W takim dniu jak dzisiejszy musimy zadać sobie pytanie: kim są święci i po co oni są? Czemu służy kult świętych w Kościele?". Wyjaśnił, że "pytania te są jak najbardziej uzasadnione zwłaszcza w sytuacji współczesnego świata, w sytuacji dzisiejszej Ukrainy, kiedy wielu odrzuciło dobro, wiarę, miłość, poświęcenie a nawet samego Boga". Dodał, że "pytania te mają szczególną wymowę dzisiaj, gdy po skończonej Mszy św. pójdziemy w procesji żałobnej alejami tego cmentarza i spoglądać będziemy również na groby poległych na wojnie na wschodzie Ukrainy, której świadkami jesteśmy my wszyscy".

 

"Ta wojna ciągle trwa, znacząc kolejne dni nowymi ofiarami. Te groby znajdują się niedaleko od miejsca, w którym sprawujemy Eucharystię a ich świeżość niech pobudzi nas do refleksji, widząc, jak kruche jest ludzkie życie i jak zagadkowa jest nasza przyszłość, abyśmy nie zaniedbali i nie zgubili drogi ku świętości" - wskazał kaznodzieja.

 

Wezwał do wzorowania się na związanych z archidiecezją lwowską postaciach bł. Jakuba Strzemię, świętych Jana z Dukli, Józefa Bilczewskiego, Zygmunta Gorazdowskiego, bł. Marty Wieckiej, a także św. Jana Pawła II, który w czerwcu 2001 r. w czasie pobytu we Lwowie mówił: "Wypłyń na głębię, lwowski Kościele łaciński! Pan jest z Tobą! Nie lękaj się trudności, które także dzisiaj stają na twej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo! Odważnie dąż do świętości: w niej kryje się niezawodna obietnica prawdziwego pokoju i trwałego postępu" - przytoczył słowa papieża-Polaka metropolita lwowski.

 

Po zakończeniu liturgii do procesji rzymskokatolickiej dołączyła grupa duchownych i świeckich z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz inteligencji miasta Lwowa. Razem odmówili modlitwy na Cmentarzu Orląt i na memoriale Ukraińskiej Armii Galicyjskiej a po zakończeniu procesji żałobnej pomodlili się przy grobach ofiar Majdanu i wojny na wschodzie Ukrainy.

 

W tym dniu cały Cmentarz Łyczakowski rozbłysł światełkami. Wolontariusze ze Lwowa i z Polski roznieśli i zapalili na grobach ponad 40 tysięcy zniczy. Akcja ta odbywa się co roku od 2004 r. przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, polskich organizacji tego miasta i wielu dobroczyńców z Polski.

 

2 listopada, w Dniu Zadusznym, na innym cmentarzu miejskim - Janowskim w intencji wszystkich zmarłych tradycyjnie zostanie odprawiona Msza św.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?