Katecheza dorosłych odpowiedzią na kryzys

(fot. Markus Lalinek / CC BY-SA 3.0)

Tak jak w innych krajach postkomunistycznych kryzys rodziny w Czechach jest poważny - powiedział KAI metropolita praski kard. Dominik Duka OP.

 

Ponadto wielkim problemem jest szkolne nauczanie, w którym przedstawia się związki partnerskie dwóch mężczyzn albo dwóch kobiet jako rodzinę. Odpowiedzią Kościoła na te sytuację musi być katecheza dorosłych.

 

- Tak jak w innych krajach postkomunistycznych kryzys rodziny w Czechach jest poważny. Według wizji komunizmu, według Marksa i Engelsa - tak jest już w "Manifeście komunistycznym" - rodzina jest narzędziem wyzysku człowieka - przypomniał hierarcha.

 

Dodał, że jest wiele małżeństw, które uzyskały rozwód w sądach cywilnych. Dane statystyczne są jednak zawodne, istnieją bowiem rekordziści, którzy rozwiązali już pięć, a nawet osiem małżeństw, choć też są i tacy, którzy po rozwodzie pozostają wierni swemu współmałżonkowi.

 

Bardzo wielkim problemem jest w Czechach nauczanie w szkołach w ramach wychowania obywatelskiego, gdzie związki partnerskie dwóch mężczyzn albo dwóch kobiet są przedstawiane jako rodzina. - Nie tak jest ona definiowana w konstytucji, ale praktyka jest właśnie taka. Grupy, które zajmują się gender studies wywierają bardzo wielki nacisk w tym kierunku i robią wokół tego dużo hałasu - zauważył prymas Czech.

 

Metropolita praski wskazał, że odpowiedzią Kościoła musi być katecheza dla dorosłych. Kursy przygotowujące do małżeństwa istnieją, ale tylko w wielkich miastach. Konieczna jest promocja rodziny i interwencja Kościoła w instytucjach państwowych, a zwłaszcza w parlamencie, by przygotowały ustawodawstwo prorodzinne.

 

W Brnie istnieje Narodowe Centrum na rzecz Rodziny, które śledzi politykę państwową w tej dziedzinie, przygotowuje materiały dla katechezy itp. Nie tylko w stolicach diecezji, ale także w innych większych miastach istnieją ośrodki prorodzinne, gdzie można spotkać się z doradcą rodzinnym. Ale "na pewno trzeba zrobić jeszcze więcej" - zaznacza arcybiskup Pragi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~YES 16:36:30 | 2014-10-10
"Nowy nadzwyczajny Synod poświęcony sprawie duszpasterstwa rodzin rozpoczął się. Owoce Synodu zależą nie tylko od pracy ojców, ale i od współpracy całej wspólnoty chrześcijańskiej z Duchem Świętym" - napisał abp Stanisław Gądecki w relacji z III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Blog na temat wyzwań duszpasterskich wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji można znaleźć na stronie blog2014.archpoznan.pl.

Abp Gądecki, który reprezentuje Kościół w Polsce na synodzie zwołanym przez papieża Franciszka, szczegółowo opisuje poszczególne głosy uczestników zgromadzenia. Zauważa, że "komentarze dziennikarskie roztrząsają wypowiedzi tego lub innego kardynała czy biskupa, sprawiając wrażenie, że to jest Synod", gdy tymczasem te "są tylko jakimś światłem, które w żadnej mierze nie musi mieć wpływu na sam Synod". "Nie należy się ekscytować tymi lub innymi wypowiedziami Ojców Synodalnych, w szczególności jeśli brzmią one bardzo sensacyjnie" - konkluduje abp Gądecki.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rodak 11:47:18 | 2014-10-10
Czesi wyzwolili sie z wiary w naiwne religijne bajki , nasze polskie ludzie jeszcze nie

Oceń 2 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pola 11:22:06 | 2014-10-10
Co da katecheza dla dorosłych, jeśli usłyszą na niej, że osoba cudzołożąca nie grzeszy, a jedynie znajduje się w "nieuregulowanej sytuacji rodzinnej". To zatrucie języka, jakiego domagają sie synodalni biskupi, jest jak rak pożerający zdrową tkankę.

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?