"Rodzina to nie tylko biologia lub gospodarka"

(fot. Charlotte / flickr.com)

Rodziny nie wolno redukować do rzeczywistości rozumianej tylko na płaszczyźnie biologii, psychologi czy gospodarki, tak jak czynią to niezmiennie systemy - powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 4 października przewodniczył Mszy świętej w sanktuarium maryjnym w Wysokim Kole w diecezji radomskiej.

 

Tego dnia minęła 40. rocznica koronacji maryjnego wizerunku, której dokonał kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.


W koncelebrze uczestniczył bp Henryk Tomasik i ok. 120 księży. W ołtarzu polowym umieszczono obraz Matki Bożej Wysokolskiej, przeniesiony z kościoła w procesji. W uroczystości uczestniczyło tysiące pielgrzymów.

 

Abp Wacław Depo w homilii nawiązał do słów kard. Stefana Wyszyńskiego z roku koronacji obrazu maryjnego, by "w obliczu niepokoju świata zawierzyć Bożej miłości przez Maryję". - Na różańcu można wszystko i wszystkich wyciągnąć w górę, z największego udręczenia i męki! Obyście tego nigdy nie zapominali. Jak te słowa spełniają się dzisiaj i stają się naszym zadaniem i zaproszeniem - mówił metropolita częstochowski.

 

W dalszej części abp Depo mówiąc o planowanej przez polski rząd ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej przypomniał, że polskie prawodawstwo ma dostateczne narzędzia do zwalczania zjawiska przemocy, także agresji wobec kobiet. - Konwencja narusza prawo polskie do decydowania w sprawach wyzwania, etyki i życia rodzinnego, a to jest niezgodnie z Konstytucją RP - powiedział metropolita częstochowski.

 

W Wysokim Kole od kilku wieków znajduje się słynący łaskami obraz Madonny z różą koronowany w 1974 r. przez Sługę Bożego kardynała Wyszyńskiego. Do koronacji wizerunku Maryi przyczyniło się świadectwo nieżyjącego już bp. Jana Czerniaka, sufragana gnieźnieńskiego, który przebywając w czasie wojny jako kapłan w Wysokim Kole został cudownie uzdrowiony.

 

Obecny murowany kościół i klasztor dominikański został zbudowany w latach 1637-1681. Kult wizerunku maryjnego trwa od 1684 r. Kościół jest trójnawowy, bazylikowy, orientowany, zbudowany na planie prostokąta i wzniesiony z cegły i białego kamienia.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?