75. rocznica powstania Państwa Podziemnego

75. rocznica powstania Państwa Podziemnego
(fot. mw238 / Foter / CC BY-SA)
KAI / mh

Msza św. w bazylice katedralnej z udziałem samorządowców, gospodarzy miasta i regionu, kombatantów, młodzieży szkolnej rozpoczęły się obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Jubileusz upamiętniło 28 września odsłonięcie i poświęcenie tablicy ze znakiem Polski Walczącej, umieszczonej na ścianie dzwonnicy katedralnej.

Tablica upamiętnia akcję harcerzy Szarych Szeregów, Wiesława Sadkowskiego, Jerzego Miniasiewicza i Wojciecha Gołąbka, którzy w 1944 r. namalowali na dzwonnicy dużą kotwicę - znak Polski Walczącej. W czasie obchodów przypominali o tym m.in. Zbigniew Mielczarek, prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Dionizy Krawczyński, odpowiedzialny za rekonstrukcję historyczną wydarzenia, które obejrzało co najmniej tysiąc kielczan. Kwiaty pod dzwonnicą złożyli m.in. wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek i wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz.

Przed pomnikiem Armii Krajowej wciągnięto na maszt flagę państwową, odegrano hymn, wręczono odznaczenia, odczytano Apel Poległych, złożono kwiaty.

"Polskie Państwo Podziemne w świadectwie Jana Karskiego" - to tytuł sympozjum historycznego, które odbyło się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Przypomniano postać legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który poinformował aliantów m.in. o rozmiarach holokaustu na terenach okupowanych przez III Rzeszę.

DEON.PL POLECA

W Daleszycach w sobotę 27 września odbył się konkurs pieśni i piosenki patriotycznej, a także koncert okolicznościowy. Występom towarzyszył wykład dr. Tomasza Domańskiego z IPN "Powstanie i działalność Polskiego Państwa Podziemnego na Kielecczyźnie".

Mianem Polskiego Państwa Podziemnego określa się istniejące w latach 1939-1945 konspiracyjne instytucje administracji państwowej, struktury polityczne oraz siły zbrojne, utworzone na obszarze okupowanej Polski z upoważnienia rządu RP na uchodźstwie. Za moment utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego uważa się założenie przez generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Ustalenia konferencji w Jałcie legły u podstaw decyzji o likwidacji Polskiego Państwa Podziemnego, podjętej 1 lipca 1945 r. przez delegaturę Rządu na Kraj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

75. rocznica powstania Państwa Podziemnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.