Abp Marek Jędraszewski i ateista o... ateizmie

KAI
(fot. YouTube.com / Paweł Kowalski SJ)

Ateizm odbiera prawdę, poczucie sensu istnienia, prawdę dlaczego warto cierpieć, poświęcać się i mimo tylu trudności żyć - podkreślił abp Marek Jędraszewski. Pierwsze po wakacjach cykliczne spotkanie z metropolitą łódzkim z cyklu "Dialogi w Katedrze" poświęcone były ateizmowi. Gospodarz spotkania mierzył się m.in. z opiniami, że "wiara to największe kłamstwo jakie kiedykolwiek wymyślił człowiek" i że "człowiek jest bestią".


Podczas spotkania, które odbyło się w piątkowy wieczór abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że ateizm jest problemem wtórnym wobec teizmu, bo najpierw jest Bóg, a dopiero potem człowiek, który stwierdza, że Boga nie ma. "Ateiści twierdzą, że to religia ogranicza wolność, myślenie, rozum i racjonalne spojrzenie na świat. A przecież to właśnie religia zachęca do tego, by wiarę pogłębiać intelektem. Wiara wręcz domaga się intelektu" - podkreślił metropolita łódzki przypominając, że pierwsze uniwersytety były zakładane przez Kościół.

 

 

Gospodarz spotkania wskazywał, że ateizm nie jest pogłębieniem duchowości, lecz ograniczeniem się do pustki, której symbolem może być pudło, w którym człowiek zamyka się przed Bogiem i stworzonym przez niego światem. Dlatego, jak dodawał, nie można czysto i prawdziwie patrzeć na świat nie wierząc w Boga, bowiem to On jest źródłem prawdy. "Tylko w Bogu można odnaleźć siebie. To co daje religia, ateizm odbiera. Ateizm odbiera prawdę, poczucie sensu istnienia, odbiera prawdę dlaczego warto cierpieć, poświęcać się i mimo tylu trudności żyć" - mówił abp Jędraszewski.

 

Metropolita łódzki zareagował na opinię jednego z uczestników spotkania, że "wiara to największe kłamstwo jakie kiedykolwiek wymyślił człowiek" i na pytanie tej samej osoby: "Jeśli istniej naprawdę Bóg, to dlaczego nie może zatrzymać tej przemocy między ludźmi?". Hierarcha tłumaczył, iż nie można kategorycznie powiedzieć, że nie ma Boga, życia wiecznego i Królestwa Bożego oraz, że o tym dowiemy się na pewno dopiero po śmierci. Jednak, jak dodał, już dziś człowiek musi się za czymś opowiedzieć. "Jeśli żyjemy tak, jakby Bóg istniał i opowiadamy się za dobrem, to nawet jeśli Go nie ma, nic nie tracimy. Natomiast jeśli żyjemy tak, jakby Boga nie było, a On jest, mamy wiele do stracenia" - wskazywał abp Jędraszewski dodając, że "przed nami ogromna stawka do wygrania - życie wieczne, i to właśnie rozum podpowiada nam rozwiązanie".

 

Pomysłodawca"Dialogów w Katedrze" polemizował też z inną opinią, że "człowiek jest bestią". Wyjaśniał, że Bóg stworzył człowieka i obdarzył go wolnością i choć są ludzie, którzy wybierają zło i do zła doprowadzają, ale jest też wielu takich - na przykład święci - którzy mogą być wzorami prawdziwego człowieczeństwa. "Czy można powiedzieć o Matce Teresie z Kalkuty, że jest bestią?" - pytał hierarcha tłumacząc, że Bóg obdarzył człowieka wolnością, ale nie zostawia go samemu sobie. "Przestrzega przed złem, ale to człowiek decyduje. To, że człowiek jest wolny to wielki dar i wielka odpowiedzialność za siebie i za drugiego człowieka. Bóg szanuje ludzką wolność, ale go z niej rozliczy" - przekonywał.

 

Metropolita łódzki odniósł się także do opinii będących niejako zarzutami wobec Boga, np.: "Jeśli Bóg jest taki miłosierny i wszechmogący, to dlaczego nie chce pomagać tym biednym, zagubionym i samotnym. Błagałem Go o pomoc ale nie pomógł, więc przestałem w Niego wierzyć. Pomaga jeszcze bogaczom, którzy bardziej się bogacą. Przestałem wierzyć w takiego boga." Abp Jędraszewski tłumaczył, że to pytanie każe się zastanowić nad tym, czy Bóg ma spełniać wszystkie zachcianki i oczekiwania człowieka.

 

Przyznał, że obserwowanie bogacenia się bogatych i postępujących problemów tych, którzy i tak są biedni, może wzmagać u tych drugich poczucie krzywdy. "I wtedy pytają: dlaczego Bóg nie może tego zmienić, albo: gdzie jesteś Boże? Takie pytania stawiają sobie jednak ludzie wierzący, nie ateiści. I okazuje się, że Bóg nie zostawia tych pytań bez odpowiedzi. Bo to właśnie w Bogu ludzie cierpiący odnajdują ukojenie" - mówił Gospodarz "Dialogów". Zauważył, że umęczeni cierpieniem ludzie często mają w sobie tyle mocy, by mimo bólu zawierzyć wszystko Bogu.

 

Po pytaniach nadesłanych drogą mailową i wrzuconych do skrzynki ustawionej w łódzkiej katedrze, był czas na bezpośrednie zadawanie pytań. Dotyczyły one m.in. problemu szerzącego się przekonania o zmniejszającej się na świecie liczbie osób wierzących, powodów odejścia od wiary czy teorii ewolucji i stworzenia świata.

 

Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że liczba osób wierzących na świecie wbrew przekonaniom utrwalanym w mediach zwiększa się. Powodem tego jest fakt, iż tylko człowiek, który ma rozwinięte wszystkie swoje sfery może osiągnąć pełnię swojego człowieczeństwa, czyli sferę zmysłową, etyczną i duchową - wyjaśniał. "Ludzie bez Boga żyją bez fundamentu. Wielką chwałą Boga jest to, że stworzył człowieka, który może powiedzieć, że Boga nie ma" - zaznaczył hierarcha.

 

Metropolita łódzki przekonywał, że tylko Bóg mógł stworzyć coś, co jest duchowe. "Materia nie może stworzyć czegoś co jest duchowe, a człowiek jest duchowy i intelektualny" - dodał.

Abp Jędraszewski ocenił, że do ateizmu często prowadzić może właśnie brak wiedzy teologicznej i wynikająca z tego braku niewłaściwa interpretacja Pisma Świętego. "To właśnie brak wiedzy, a nie jej nadmiar, jak twierdzą niektórzy, często staje się fundamentem pod ateizm" - podkreślił.

 

"Dialogi w Katedrze" to inicjatywa podjęta przez archidiecezję łódzką w Roku Wiary. Co miesiąc abp Marek


Jędraszewski spotyka się w katedrze i odpowiada na pytania przysłane przez internautów i zadawane przez zebranych w świątyni wiernych.

Tematami kolejnych spotkań będą: "Troska o ubogich" (10 października), "Samotność i starość" (14 listopada) oraz "Sumienie" (12 grudnia).

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (47)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~perun 22:06:40 | 2014-10-12
Ateizm jest prosta, logiczna konsekwencja trzezwej oceny rzeczywistosci. 
wszelcy bogowie sa tylko wytworem ludzkiej wyobrazni

Oceń 7 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~elf 17:25:24 | 2014-09-18
Abp Jędraszewski przygrzmocił w ramach "dialogu" ateistę maczugą:)

Oceń 1 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~__Ateista__ 22:26:21 | 2014-09-15
"Jednak, jak dodał, już dziś człowiek musi się za czymś opowiedzieć. "Jeśli żyjemy tak, jakby Bóg istniał i opowiadamy się za dobrem, to nawet jeśli Go nie ma, nic nie tracimy. Natomiast jeśli żyjemy tak, jakby Boga nie było, a On jest, mamy wiele do stracenia" - wskazywał abp Jędraszewski dodając, że "przed nami ogromna stawka do wygrania - życie wieczne"

To co mówi biskup, to stara rzecz - tzw zakład Pascala. Prymitywny argument - prawda się nie liczy (czy Bóg istnieje czy nie), po prostu zakładamy że Bóg jest, żeby dla siebie ugrać więcej.  Cóż, myślałem, że apologetyka na poziomie biskupa jest bardziej wyrafinowana.

Oceń 9 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Darek 16:27:29 | 2014-09-14
Niestety ten pan zbyt mało wie jeszcze o doktrynie katolickiej, by mówić, ze jest coś nie tak... Kościół daje odpowiedz na serię pytań tego pana... kiedyś tez byłem bardzo słabo wierzący, ale też również na bazie własnych dociekań uwierzyłem ponownie. Ludzie odchodzą od Kościoła dlatego, że nie mają pojęcia o swojej wierze... nie rozumią jej i źle interpretują. Bóg jest dobry i nie chce, by ludzie błądzili, ale ludzie sami sobie są winni. Dał nam Bóg wolną wolę i nie będzie łamał i odbierał nam tego daru. Wykorzystajmy ten dar więc dobrze. Używajmy też rozum i szukajmy prawdy, a nie z góry na podstawie niepewnych przesłanek i półprawd odrzucajmy to co jest dobre i pożyteczne.

Oceń 11 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tomi 15:41:57 | 2014-09-14
Zrozumcie jedna rzecz jedna rzecz ze ten mezczyzna probuje ogarnac Pana Boga tylko intelektem, podobnie jak wielu tutaj dogmatykow i doktrynerow katolickich na tym forum. Jednak sproboj sie pomdlic o doswiadczenie Pana Boga, bo jesli Jezus do ciebie przyjdzie i cie dotknie, nie zapomnisz tego. Tak, zgrzeszysz, moze odejdziesz pozniej w zyciu, a w momentach krytycznych wspomnisz jak to bylo gdy Chrystus cie dotykal i zaplaczesz.
Wszystkich komentujacych zechcecam do krotkiej modlitwy za tego pana, bez oceniania go. Podaruj mu Zdrowaske.   

Oceń 6 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kaszt 11:33:21 | 2014-09-14
Dlaczego udostępnia się ambonę w katolickim kościele do głoszenia takich herezji w przytomności Najświętszego Sakramentu. I dlaczego wierzący zebrani w kościele zachowują się jak na stadionie. Nie rozumiem, dlaczego to musi odbywać się w katedrze. Czy na terenie Łodzi nie ma jakiejś sali, która byłaby odpowiednia?

Oceń 3 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wert 10:42:41 | 2014-09-14
widac z tych wypowiedzi biskupa miernosc i mialkosc slizganie sie po temacie. Juz dawno dostrzeglem po kazaniach biskupich ze wola mowic o byle czym, niz o Bogu. Widac ze tego Boga nie znaja i Bogiem nie zyja. Te dialogowanie tez o tym swiadczy

Oceń 9 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wernyhora 09:08:53 | 2014-09-14
Jak widać abp Marek Jędraszewski rzucił perły między samolubne i zadowolone z siebie wieprze. Każdy z tych gości w odpowiednim dla siebie czasie boleśnie zweryfikuje na sobie tą odrzuconą dobrą wolę. 

Oceń 8 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Łukasz 01:48:26 | 2014-09-14
Kurcze jak człowiek, który był ministrantem i co więcej, był w seminarium, może nie ogarniać takich podstaw? Eh...

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~g nG 01:43:55 | 2014-09-14
1/Już nie pamiętam dlaczego nie lubie arcb Jędraszewskiego.
2/Mniemam,  iż uczciwego ateistę (który organizuje sobie życie i świadomość na poziomie niższym i spłaszczonym)  Pan Bóg bardziej kocha niż prawowiernego Annasza, Kajfasza czy podobnych obłudnych proboszczopodobnych.
3/Zrelacjonowane w artykule wypowiedzi arcybiskupa są poniżej poziomu przyzwoitości: na zarzut o tolerowanie przez Pana Boga przemocy filozofowanie "iż nie można kategorycznie powiedzieć, że nie ma Boga"? Żenada.

Oceń 5 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?