Libia: chrześcijanie uciekają w obawie o życie

Radio Watykańskie
(fot. EPA/Sabri Elmhedwi)

Libia przeżywa najtrudniejszy moment od chwili upadku reżimu Kadafiego. Tak uważa bp Giovanni Innocenzo Martinelli OFM. Dramatyczna jest sytuacja wyznawców Chrystusa, którzy w obawie o własne życie uciekają z tego ogarniętego walkami kraju.

 

"Wspólnota chrześcijańska w Libii jest obecnie ograniczona do minimum. Ja zamierzam pozostać tu jednak tak długo, dopóki będzie tu choć jeden chrześcijanin. Muszę pozostać, by go wspierać. Choć posługa duszpasterska jest już zredukowana do minimum, nie mogę opuścić tych niewielu chrześcijan, którzy tu pozostali" - powiedział wikariusz apostolski Trypolisu.

Hierarcha podkreśla, że z Cyrenajki ewakuowano już wszystkie zakonnice, pozostaje jednak wciąż grupa ok. 2 tys. Filipińczyków, którzy stanowili trzon wspólnoty chrześcijańskiej w tym kraju. Tylko w ostatnich dniach wyjechało ich około siedmiuset. Odmówiono im przedłużenia kontraktów o pracę. Ewakuacja nie jest jednak łatwa. Lotnisko jest zamknięte. Wyjazd możliwy jest zatem przede wszystkim drogą morską, gdyż nawet podróż lądowa do granicy z Tunezją stała się praktycznie niemożliwa. Bp Martinelli podkreślił, że dla Kościoła jest to czas wielkiej próby. Nie wiadomo bowiem, jak rozwinie się sytuacja i tak już bardzo niepewna.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 02:27:15 | 2014-08-06
Dziwnym trafem wszystkie POpierane przez Zachód "demokratyczne przemiany" na Bliskim i Środkowym Wschodzie zawsze kończą się tak samo - tępieniem tam chrześcijaństwa.
A teraz przebiera się nogami aby ten manewr powtórzyć w Syrii, za pierwszym razem się udało bo przeszkodził zły Putin.
Przypadek czy komuś się marzy oczyszczenie kolebki chrześcijaństwa z chrześcijan?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook