Gruzja: obchody 400-lecia śmierci św. Kamila

(fot. jameswberk / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)

W Gruzji w dniach 13-14 lipca obchodzono 400-lecie śmierci św. Kamila, założyciela Zakonu Posługującego Chorym. "Bez osoby chorej, osoba zdrowa, nie może odkryć prawdziwej miłości" - mówi podczas uroczystej Mszy św. w Tbilisi ojciec Paweł Dyl, misjonarz, kamilianin.

 

Katolickie wspólnoty w Gruzji w niedzielę i poniedziałek uroczyście świętowały 400-lecie śmierci swojego patrona św. Kamilia. W Tbilisi Zakon Posługujący Chorym Kamilianie prowadzi m.in. dzienne Centrum dla osób niepełnosprawnych. Zakonników wspierają w codziennej posłudze chorym siostry kamilianki.


Obchody rocznicowe rozpoczęły się w niedzielę, 13 lipca w kościele pw. Piotra i Pawła w Tbilisi uroczystą Mszą św. celebrowaną przez księży katolickich pod przewodnictwem administratora apostolskiego dla Kaukazu bp Giuseppe Pasotto.

 

W dniu liturgicznego wspomnienia świętego, 14 lipca na porannej Mszy św. ojciec Paweł Dyl, dyrektor Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Tbilisi przypomniał żywot św. Kamila, który urodził się 25 maja 1550 r., a zmarł 14 lipca 1614 r. Jak podają źródła historyczne przed swoim nawróceniem św. Kamil prowadził hulaszczy tryb życia, odległy od ascezy chrześcijańskiej. Dopiero długotrwały pobyt w szpitalu i leczenie skomplikowanej rany w nodze spowodowało, że postanowił poświęcić swoje życie posłudze chorym, zwłaszcza tym nieuleczalnie.

 

O. Dyl w homilii podkreślił, że "bez osoby chorej, osoba zdrowa, nie może odkryć prawdziwej miłości". Św. Kamil założył nowe zgromadzenie zakonne, którego członkowie ślubują ubóstwo, czystość, posłuszeństwo i oddanie się bez reszty posłudze chorym.

 

Zdaniem polskiego misjonarza, "św. Kamil był w stanie poświęcić wszystko dla osoby chorej, bo widział w niej Jezusa Chrystusa". " Był przed śmiercią szczęśliwym człowiekiem, bo mógł całkowicie poświecić się chorym, już nie jako przełożony zakonu kamilianów, ale jako zwykły zakonnik" - powiedział o. Dyl.

 

W ramach obchodów odbył się w Tiblisi uroczysty koncert, który był też podsumowaniem trwającego od stycznia projektu "Rozkwitam w tańcu - rozwój poczucia własnej wartości i integracja osób z niepełnosprawnościami". Projekt realizowany jest w stolicy Gruzji przez polską Fundację "Serce dla Gruzji". Uczestnicy pokazali m.in. elementy tańca integracyjnego na wózkach i tańca w teatrze oraz fragmenty wystawionej 29 czerwca w teatrze TSU eksperymentalnej sztuki tańca integracyjnego "Zobacz moimi oczami". Inicjatywa jest współfinansowana przez Fundację Edukacji dla Demokracji w ramach programu "RITA" - Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 

W przygotowaniach do koncertu brali udział m.in. polscy wolontariusze przebywający w Gruzji na miesięcznym wolontariacie misyjnym SALVATOR.

 

Centrum dla Osób Niepełnosprawnych w Tbilisi prowadzone jest od dziecięciu lat przez zakon kamilianów w Gruzji, a nowa jego siedziba została otarta w 2012 r. Ponad pięćdziesiąt niepełnosprawnych korzysta na co dzień z zajęć tzw. art-terapii, muzykoterapii, fizjoterapii, z pomocy logopedy i psychologa. To jeden z niewielu takich ośrodków w Gruzji. Większość sprzętów specjalistycznych zakupiono dzięki polskiej pomocy w ramach programów współfinansowanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki polskiej pomocy wyposażono m.in. plac zabaw i boisko przystosowane dla niepełnosprawnych, przeszkolono wielu gruzińskich specjalistów we współpracy z Fundacją Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu.

 

Kamilianie pracują w Gruzji od 1998 r. Prowadzą Ośrodek Zdrowia im. Jana Pawła II, gdzie najbiedniejsi mają dostęp do lekarzy prawie wszystkich specjalności. Zakonnicy służą w domach prywatnych. Co miesiąc wydają dla pięciuset rodzin produkty żywnościowe. W Achalcyche w maju br. otworzyli wspólnie z Kawalerami Maltańskimi, siostrami Św. Nino, Fundacją Pomocy Kościoła dla Wschodu nowy ośrodek dla niepełnosprawnych.

 

Wśród misjonarzy kamilianów w Gruzji są Polacy: o. Paweł Dyl , o. Zygmunt Niedźwiedź, polska kamilianka siostra Beata Kupka.

 

Zakon Posługujący Chorym Kamilianie jako wspólnota zatwierdzona została przez papieża Sykstusa w 1586 r. Celem posługi kamilianów we współczesnym świecie jest "dawanie świadectwa wobec świata o nieprzerwanej miłości Chrystusa do chorych". Aktualnie kamilianie prowadzą na świecie 114 szpitali, domów opieki i klinik, 27 centrów dla chorych na AIDS, a także 10 wyższych szkół pielęgniarskich i uniwersytetów medycznych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?