Dziś uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa

(fot. Alessandro Bonvini / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic / CC BY 2.0)

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów. Ze względu na rangę uroczystości w piątek, 27 czerwca, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.


Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty: chrzest z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa oraz Eucharystia z Jezusowej krwi. Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełniejszym symbolem.

 

Początki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to niezależnie, w różnych miejscach, pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Przyczyniło się do tego szczególnie dwoje ludzi: św. Małgorzata Maria Alacoque oraz jej spowiednik, św. Jan Eudes. On właśnie jako pierwszy, za pozwoleniem biskupa Rennes, wprowadził w 1670 r. święto Serca Pana Jezusa, które było obchodzone odtąd we wszystkich domach jego kongregacji. W dwa lata później otrzymał pozwolenie na odprawienie Mszy św. o Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo zaś do Serca Jezusa łączył ściśle z nabożeństwem do Serca Maryi. To on założył ku czci tych dwóch Serc osobną wspólnotę zakonną.

 

Główna jednak zasługa w rozpowszechnieniu kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690) z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. W piątek 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Jezus powiedział do niej: "Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję".

 

Do Stolicy Apostolskiej napływały potem liczne prośby o zatwierdzenie kultu i święta Serca Pana Jezusa, Rzym jednak długo się wahał. Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznała wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwoliła na obchodzenie tego święta. Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 r. Na dzień uroczystości wyznaczono - zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Marii Małgorzacie - piątek po oktawie Bożego Ciała. Pius IX w. r. 1856 rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Papież Pius XI encykliką "Miserentissimus Redemptor" dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta. Pius XII zaś opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę "Haurietis aquas", poświęconą czci Jezusowego Serca.

 

Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego a także akt zawierzenia Sercu Jezusa. Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.

 

Do gorącej modlitwy o świętych księży właśnie w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa wezwał przed laty Jan Paweł II w Liście do Kapłanów na Wielki Czwartek 1995 r. Wyraził wtedy życzenie, by tego rodzaju dzień był obchodzony co roku z okazji uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odtąd poszczególne diecezje w tej intencji przygotowują czuwania modlitewne i adoracje, uroczyste liturgie oraz konferencje.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Joanka 16:44:22 | 2014-06-27
Spowiednikiem św.Marii Małgorzaty był św.Klaudiusz de la Colombiere i to on otoczył ją odpowiednią opieką duchową, dzięki której jej wizje ujrzały światło dzienne. Tekst o nim nie wspomina, choć to jezuita. Poświęcenia świata Najświętszemu Sercu Jezusa dokonał papież Leon XIII, Pius IX w tym czasie już nie żył. 

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mak 16:21:52 | 2014-06-27
Jak widzę Deon.pl nie interesuje się protestami przeciwko bluźnierczej sztuce, jakiej projekcje dzisiaj się odbędą. Pozostaje szukać informacji o proteście katolików w antykatolickich mediach...

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pogonić 15:03:04 | 2014-06-27
Może wypadałoby ograniczyć obraźliwe komentarze ubliżające IHS. To, że ktoś pisze po rosole z maku niczego nie usprawiedliwa. 

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~rosomak 14:22:24 | 2014-06-27
Czy katolicy modla sie do serca jezusa ?  A do innych czesci jego ciala ? Moze do watroby,nerek ,czy np.swietego tylka ?  Najswietsza slepa kiszko jezusa muuuudl sie za nami...

Oceń 5 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~salome 13:24:42 | 2014-06-27
Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze, zmiłuj się nad nami!

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierzący 13:10:18 | 2014-06-27
A to ciekawe:

http://wzrostwiary.blogspot.com/2014/06/jak-przyjmowac-komunie-swieta.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~z cienistej doliny 11:48:02 | 2014-06-27
Serce Jezusa - Mocni w Duchu!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~to_mycha 11:21:39 | 2014-06-27
Kilka lat temu zostałem zaproszony do arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa - była to moja pierwsza wspólnota. Od niej zaczyna się moja aktywność w parafii. Dzisiaj należę także do innych zgromadzeń, moja działalność jest szersza jednak bez TEGO pierwszego przytulenia mogłoby się to nie wydarzyć. Serce Jezusa jest wzorem dla serca każdego mężczyzny.

Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności, zmiłuj się nad nami.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Agata 11:20:51 | 2014-06-27
Serce Jezusa, dobroci  i miłości pełne, zmiłuj się nad nami!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Joanna 11:17:39 | 2014-06-27
Serce Jezusa, przyjdź Królestwo Twoje!

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook