Abp Michalik: życie i sumienie to świętość

(fot. jmichalik.episkopat.pl)

Życie człowieka jest święte i sumienie człowieka jest święte - powiedział abp Józef Michalik, wyrażając poparcie dla lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary. Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył procesji Bożego Ciała w Przemyślu.


Metropolita przemyski zaznaczył, że procesje z Najświętszym Sakramentem mają wymiar ewangelizacji i świadectwa. - Wiary nie można zamykać tylko do wewnętrznego przeżycia, do liturgii w kościele. Ta liturgia ma się przedłużać przez całe nasze życie, przez modlitwę rodziców i dzieci, a także przez manifestowanie wiary, żeby Chrystus był obecny w naszym życiu społecznym - mówił.

 

Abp Michalik wskazywał, że Ciało Chrystusa jest wielkim umocnieniem, ale przestrzegał, że przyjmowanie komunii św. w stanie grzechu ciężkiego zasługuje na upomnienie, a nawet, jak mówił św. Paweł na potępienie. - Niech uważa człowiek jak zbliża się do Najświętszego Sakramentu, jak przyjmuje Ciało Pana - powiedział.

 

Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii poparł lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary. - Nie wolno zmuszać do współpracy w złem. Życie człowieka jest święte i sumienie człowieka jest święte. I łamanie sumienia jest niegodziwością, przed tym trzeba się bronić - podkreślił abp Michalik.

 

Przywołując św. Jana Pawła II, zaznaczył, że wolność nie polega na swawoli i na tym, że wszystko wolno, ale na "wyborze większego dobra". Zastrzegł, że Kościół nie broni siebie, ale człowieka i wolności wewnętrznej. Hierarcha przypomniał, że prawo Boże jest na pierwszym miejscu, a prawo uchwalone przez ludzi nie może być przeciwko niemu.

 

Tradycyjna procesja Bożego Ciała połączyła dwie części Przemyśla, położone po obu stronach Sanu. W tym roku prowadziła z kościoła pw. św. Józefa - księży salezjanów do archikatedry rzymskokatolickiej. W przemyskich uroczystościach Bożego Ciała uczestniczyli także duchowni i wierni Kościoła greckokatolickiego. Jak co roku, jeden z ołtarzy znajdował się przy archikatedrze greckokatolickiej. Jest to jedyna procesja, która tego dnia przechodzi ulicami miasta.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?