Synod historyczną okazją, aby wyjść z getta

Synod Biskupów, którego dokument roboczy został 6 czerwca ogłoszony, będzie dla Kościołów Bliskiego Wschodu historyczną okazją, aby wyjść z getta. Tak uważa o. Dawid Maria Jaeger z franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

 

Aktualny delegat Kustodii w Rzymie urodził się w żydowskiej rodzinie w Izraelu i przyjął chrzest w dorosłym wieku. Wypowiadając się dla agencji AsiaNews, mówił o planowanym na jesień Synodzie jako drodze do realizacji pragnień wyrażonych przed 17 laty przez Jana Pawła II.

 

Żydowski franciszkanin przypomniał, co 11 grudnia 1993 r. Papież mówił do uczestników kongresu prawno-kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim. Zwracając uwagę na sytuację chrześcijan na śródziemnomorskim Wschodzie, stwierdził, że choć są tam oni mniejszością, mają prawo do poszanowania swej tożsamości również pod względem prawnym. Nie należy tego traktować jako koncesję ze strony państwa, bo wynika to z podstawowych praw człowieka.

 

Chodzi tu, jak wyjaśnił o. Jaeger, o przejście od sytuacji tolerowanej mniejszości do wolności należnej chrześcijanom na równi ze wszystkimi innymi obywatelami. Oczywiście taka epokowa dla Bliskiego Wschodu zmiana zależy od postępów demokratyzacji, na które Kościół nie może mieć wpływu takiego, jak w krajach o tradycji chrześcijańskiej. Jednak zdaniem franciszkanina ważne jest, aby na kościelnym spotkaniu, jakim jest Synod Biskupów, jasno i otwarcie o tym mówić.

 

O. Jaeger podkreślił, że sytuacje Kościoła na Bliskim Wschodzie nie są jednorodne. Lokalne Kościoły w regionie, w którym narodziło się chrześcijaństwo, żyją dziś w różnych warunkach politycznych. Zawsze jednak są niewielką mniejszością, z wyjątkiem Libanu, dla którego zresztą Jan Paweł II zwołał już przed 15 laty specjalne zgromadzenie synodalne. Zdaniem franciszkanina tegoroczny Synod Biskupów będzie okazją dla tak różnorodnych, także pod względem obrządku, katolickich Kościołów Bliskiego Wschodu, by potwierdzić wzajemną solidarność i łączącą je specyfikę.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?