Jan XXIII i Jan Paweł II ogłoszeni świętymi!

Papież Franciszek ogłosił Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi. Wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez papieża było kulminacyjnym punktem niedzielnej mszy.

 

Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście:

 

"Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

 

Na pl. św. Piotra trwa od godz. 10 msza kanonizacyjna, która rozpoczęła się litanią do Wszystkich Świętych. Papież Franciszek w koncelebrze wszedł na pl. św. Piotra. Zanim rozpoczął znakiem krzyża mszę, podszedł do obecnego na placu emerytowanego papieża Benedykta XVI i serdecznie się z nim przywitał, co zebrani wierni uczcili oklaskami.

 

Pl. św. Piotra wypełniony jest pielgrzymami z całego świata, podobnie jest na okolicznych ulicach i placach.

 

Po wygłoszeniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej do ołtarza przyniesiono relikwie świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. Relikwię do ołtarza przyniosła Kostarykanka uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II.

 

W niemal identycznych relikwiarzach znajduje się relikwia krwi Jana Pawła II przygotowana na beatyfikację przed trzema laty oraz relikwia skóry Jana XXIII, pobrana w chwili ekshumacji po tym, gdy został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku.

 

Następnie diakon okadził relikwie. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato skierował do papieża słowa podziękowań za ogłoszenie nowych świętych.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Aldi 16:32:19 | 2014-04-27
Tymczasem przejechałam dziś kilkanaście ulic i ze smutkiem stwierdziłam, że widziałam może kilka okien przystrojonych w związku z ww.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tede 11:16:14 | 2014-04-27
Kulminacyjny punkt mszy?
Czy to na pewno portal katolicki? 

Oceń 8 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~w 10:57:34 | 2014-04-27
JPII do młodych!
http://www.youtube.com/watch?v=TTQubAB87Dk&feature=youtu.be

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook