Papieska ekspozycja w Muzeum Lotnictwa

Dobiegł końca remont śmigłowca Mi-8 o numerze bocznym 620, który służył papieżowi Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymek po Polsce. Uroczysta prezentacja odnowionego śmigłowca papieskiego odbędzie się 24 kwietnia o godz. 17 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.


Papieski śmigłowiec stanie się nową, stałą mikrowystawą Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Poza nim ekspozycję będą stanowić plansze prezentujące historię jego lotów, w tym tych z udziałem Jana Pawła II.

 

- W tej chwili dobiegają końca ostateczne przygotowania śmigłowca oraz jego bezpośredniego otoczenia. Podkreślić należy, że na otwarciu ekspozycji obecni będą dawni członkowie załogi maszyny - da to unikatową możliwość rozmowy z nimi. Na pewno mają wiele ciekawych historii do opowiedzenia" - powiedział KAI Jakub Link-Lenczowski, pracownik działu inwentaryzacji zbiorów muzeum i koordynator wystawy prezentującej śmigłowiec.

 

Specjalnym gościem uroczystej prezentacji śmigłowca będzie Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.

 

Sprawne przeprowadzenie remontu maszyny było możliwe przede wszystkim dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu Przemysława Panasa (Panas Transport) z Zamościa, Artura Zysa (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys) ze Swarzędza oraz Mariusza Sosnowskiego (IMS Incognito) z Wieliczki. Swój udział miały także: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Siły Powietrzne Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

Egzemplarz muzealny Mi-8 został wyprodukowany w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych w 1973 r. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był jednym z Mi-8 pułku, które obsługiwały wizyty Jana Pawła II w Polsce. To właśnie w tej maszynie papież przelatywał nad swoimi ukochanymi Tatrami i Wadowicami. Do Muzeum Lotnictwa Polskiego śmigłowiec trafił w grudniu 2009 r.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook