Koptyjski kapłan w sekretariacie Franciszka

Po mianowaniu Maltańczyka ks. prałata Alfreda Xuereba sekretarzem generalnym w Sekretariacie ds. Ekonomicznych, pracę w sekretariacie osobistym papieża Franciszka podjął kapłan katolicki obrządku koptyjskiego, ks. Yoannis Lahzi Gaid - poinformował na portalu vaticaninsider Adrea Tronielli. Dołączył on do Argentyńczyka, ks. Fabiána Pedacchio. Dotychczas pracował w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej i często podczas audiencji ogólnych czytał teksty w języku arabskim.


Nowy sekretarz papieża Franciszka, podobnie jak wielu pracowników Sekretariatu Stanu od dawna mieszka w Domu Świętej Marty. Zredagował arabskie wydanie Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich. Pracował w dyplomacji watykańskiej w nuncjaturach w Jordanii, Iraku i w Kongo. Redagował także stronę internetową Kościoła obrządku koptyjskiego. W roku 2011 po krwawych zamachach na wspólnotę koptyjską napisał list otwarty do wielkiego immama Uniwersytetu Al-Ahzar.

 

Podobnie jak ks. Pedacchio pracujący nadal w Kongregacji ds. Biskupów ks. Lahzi Gaid będzie nadal pracował w Sekretariacie Stanu. Tornielli zauważa, że sekretarze osobiści obecnego papieża są praktycznie niezauważalni w wydarzeniach publicznych. Podkreśla też, że po raz pierwszy w epoce nowożytnej sekretarzem papieża jest kapłan innego obrządku niż łaciński.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook