Nagrody Feniks 2014 zostały wręczone

Nagrody Feniks 2014 zostały wręczone
(fot. SWK)
KAI / drr

W sobotni wieczór 5 kwietnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie po raz 17. wręczono Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.

W inaugurującym galę wystąpieniu JE ks. kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, dziękował za tak wielowymiarową targową inicjatywę Stowarzyszenia: - Dziękuję także za ten fragment Targów, który związany jest z wręczeniem Nagrody FENIKS. Cieszę się bardzo, że wśród laureatów jest wiele osób tak znamienitych, zasłużonych dla polskiej kultury, nauki i teologii. Ogromnie cieszy, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych publikacji utrzymuje się ten wysoki poziom edytorski, poszerzony o nowoczesne środki komunikacji i technologie.

Arcybiskup Henryk Hoser, Ordynariusz Warszawsko-Praski, w swoim wystąpieniu podkreślał zasługi Nagrody FENIKS: - FENIKSY  rozdawane co roku w tej pięknej Bazylice są marką jakości, uznaniem dla wydawców i autorów, dostrzeżeniem artyzmu i prac włożonych w powstawanie wyróżnionych dzieł. Pomagają w wydatny sposób docenić ten ponoszony trud. Dziękuję przy tej okazji za złączone ze sobą te wszystkie targowe inicjatywy, wskazujące na bogatą ofertę kulturalną.

Z kolei biskup Wiesław Mering, Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, podzielił się z uczestnikami spotkania bardzo osobistą refleksją:  - Jeżeli w ogóle mam odwagę zabierać głos po moich znakomitych przedmówcach, to tylko dlatego że od 16. roku życia przebywałem w seminarium, w którym największą perłą była pierwsza Biblia Gutenberga przechowywana w pelplińskiej bibliotece. Ta miłość do książki żyje we mnie do dzisiaj. Gdy patrzę na dzisiejszą kulturę czuję żal, że tej miłości w świecie jest obecnie nieco mniej. Ale nadal istnieje ta niezwykła grupa ludzi, dla których spotkanie z książką jest okazją do spotkania i wymiany myśli z drugim człowiekiem.

DEON.PL POLECA

Laureaci wyróżnień w dziesięciu konkursowych kategoriach: "literacka", "nauki kościelne", "edytorstwo", "książka dla dzieci", "książka dla młodzieży", "książka autora zagranicznego", "seria wydawnicza (dzieła zebrane)", "publicystyka religijna", "multimedia" i po raz pierwszy w historii "muzyka chrześcijańska otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy poszczególnych kategorii także statuetki FENIKSA. W tegorocznej edycji nagrody blisko 70 wydawców zgłosiło ponad 220 tytułów. Szczegółowe wyniki Nagrody FENIKS 2014 wraz z uzasadnieniami znajdziecie Państwo w załączniku.

Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich tradycyjnie przyznał również Nagrodę Główną FENIKS 2014, której laureatem został ks. prof. Tadeusz Ślipko. - Serdecznie dziękuję za to uznanie jego pracy naukowej w zakresie filozofii i etyki. Dzisiaj rano jeszcze był mocno zdeterminowany by przyjechać, jednak wiek - 96 lat - nie pozwolił mu ostatecznie na tę podróż - mówił odbierający Nagrodę w imieniu laureata ks. prof. Józef Bremer, dziekan Wydziału Filozoficznego Ignatianum.

Tegoroczny Diamentowy FENIKS 2014 przypadł ks. prof. Remigiuszowi Popowskiemu za przekład "Septuaginty". Reprezentujący go ks. prof. Stanisław Wilk, stwierdził że ks. Remigiusz Popowski najbardziej dziękuje Bożej Opatrzności i św. Józefowi, że pozwolono mu dokończyć to dzieło.

Jednocześnie Nagrodą Diamentowy FENIKS uhonorowano Oficynę Wydawniczą Vocatio, a nagroda ta jest wyrazem uznania za konsekwencję w propagowaniu translatorskiej pracy ks. Popowskiego.

Nagrodę FENIKS Specjalny przyznano  prof. Władysławowi Stróżewskiemu za "dobitne świadectwo w służbie filozofii, odsłaniające zadziwienie pięknem i zarazem grozą świata, będące poszukiwaniem  odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytanie, jakie stawia przed ludźmi rzeczywistość". W liście skierowanym do organizatorów nagrody i uczestników spotkania laureat napisał m.in.: "Wyróżniony tak szlachetną nagrodą nie mogę być pewny, że na nią zasługuję, traktując ją jednak jako akceptację wybranej drogi, którą podążam".

Kolejny  FENIKS Specjalny, po raz pierwszy przyznany za działalność w obszarze muzycznym, trafił do Stanisława Szczycińskiego. Jak stwierdziła reprezentująca laureata małżonka: - Jego   największym marzeniem jest to, aby muzyka, którą tworzy dotarła do słuchaczy i by była możliwie godnym przekaźnikiem słów Jezusa Chrystusa.

Podczas uroczystości wręczono także Nagrody Mały FENIKS 2014, jakie trafiają do osób i instytucji, a które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji myśli i książki katolickiej w mediach i w odbiorze społecznym. W tym roku do grona laureatów Nagrody dołączyli: Joanna Białobrzeska (Didasko), Elżbieta Staniszewska (Polskie Radio), Telewizja internetowa Razem.TV oraz Portal Podlasie24.pl.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, choć już rok wcześniej wydawcy katoliccy z okazji odbywających się na warszawskich Stegnach III Targów Wydawców Katolickich (1998) przyznali swe pierwsze wyróżnienia i nagrody.

Rok później, w drugim roku istnienia nagrody (1999), dla podkreślenia odradzania się literatury religijnej, przez wiele lat marginalizowanej, spychanej do kościelnego undergroundu lub wprost prześladowanej przez totalitarny system komunistyczny, postanowiono, iż ta nagroda honorująca wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej będzie nosiła miano FENIKSA.

Otóż Feniks, legendarny ptak wedle mitologii greckiej żyjący w Etiopii, miał żyć kilkaset lat, po czym nagle spalał się na stosie, by szybko z popiołów powstać na nowo. Tak odmłodzony zjawiać się zwykł w egipskim Heliopolis. W literaturze starochrześcijańskiej Feniks stał się symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa, który zwycięsko powstał z żaru cierpień i śmierci. Feniks zatem w odniesieniu do wydawnictw katolickich i Targów Wydawców Katolickich, ma przypominać wydawcom o ich misji i o celu, jakim ostatecznie jest Zmartwychwstały Chrystus.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagrody Feniks 2014 zostały wręczone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.