Zmarł Juliusz Zychowicz, wybitny tłumacz

24 marca br. w Krakowie zmarł Juliusz Zychowicz (ur. 1924), działacz katolicki, wybitny tłumacz (z kilku języków). Wśród ok. stu przełożonych przezeń książek są dzieła m.in.: Josepha Ratzingera, Karla Rahnera, Hansa Ursa von Balthasara, Romana Guardiniego, Paula Tillicha, Martina Bubera i Anselma Grüna.

 

Współpracował m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym", WAM-em, Znakiem, Wydawnictwem "W drodze" i Wydawnictwem Literackim. Za swą pracę translatorską otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Feniks" (2002).

 

Począwszy od połowy lat 60. ubiegłego wieku Juliusz Zychowicz nawiązał kontakt z niezależnymi środowiskami chrześcijańskimi w NRD i Czechosłowacji. Współpracował m.in. z "Akcją Znaków Pokuty", a potem również z ruchem "Pax Christi". Organizował obozy młodzieżowe (Niemców w Polsce i Polaków w NRD); był "opiekunem" grup niemieckich pielgrzymujących do Częstochowy; pośredniczył w spotkaniach czeskich, słowackich i niemieckich działaczy katolickich z krakowskim KIK-iem, redakcją "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku".

 

Przez wiele lat jego krakowski adres dobrze znali odwiedzający Polskę chrześcijanie z NRD i z Czechosłowacji. Do jego bliskich przyjaciół należeli m.in.: pastor Freidrich Magirius z Lipska i dwaj słowaccy dysydenci: ks. Vladimir Jukl oraz dr Silvester Krčmery, organizatorzy podziemnego Kościoła na Słowacji. W archiwach NRD-owskiej Służby Bezpieczeństwa "Stasi" wymieniany jest jako jedna z najważniejszych osób umożliwiających kontakty pomiędzy niezależnymi środowiskami w Polsce i w NRD.

 

Na przełomie lat 60. i 70. Juliusz Zychowicz był głęboko zaangażowany w prace Synodu Archidiecezji Krakowskiej.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Marek Michał 21:21:34 | 2014-03-25
Prawdziwy Sługa słowa i zasłuchany w Słowo; oddający sens i odsłaniający ścieżki ku ideom nieprzemijającym; przewodnik po symbolam obecności Wiekuistego; pełen troski o źródłowe rozumienie wiary i czerpanie z jej głębi; podążający ku niegasnącemu Światłu...

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook